Komisia si prvý raz posvieti na geoblocking u videohier

videohry, Steam, počítače, hospodárska sútaž

(zdroj: William Hook/Flickr)

Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová včera oznámila začiatok troch vyšetrovaní, ktoré všetky nejakým spôsobom súvisia s elektronickým obchodom.

Predstavitelia únie aj takto riešia to, že cezhraničné nakupovanie na webe nerastie očakávaným tempom.

„Elektronický obchod by mal dať spotrebiteľom väčšiu možnosť výberu tovarov a služieb a tiež možnosť nakupovať cezhranične. Tri vyšetrovania, ktoré sme dnes otvorili, sa zamerajú na činnosti, ktoré podľa nás odopierajú tieto výhody spotrebiteľom,“ zdôvodnila Margrethe Vestagerová.

Komisia sa napríklad jasne vyslovila za to, aby si mohli hráči kúpiť digitálne verzie počítačových hier za rovnakých pravidiel kdekoľvek v Európe.

Údajná dohoda najväčšieho s najväčšími

Steam, najväčšia platforma na predaj digitálnych PC hier, sa mala dopúšťať geoblockingu tým, že niektorým užívateľom na základe bydliska nedovoľuje nákup rovnakého tovaru.

Poslúžiť na to mali bilaterálne dohody zriaďovateľa Steamu Valve Corporation a piatich videoherných vydavateľov, medzi ktorými sa nachádzajú celosvetoví lídri odvetvia ako Bethesda, Capcom a Bandai Namco.

V niektorých prípadoch mali byť aktivačné kľúče hier dostupné iba pre zákazníkov z istej zemepisnej oblasti. Ako príklad uviedla EK Českú republiku a Poľsko, kde mali byť digitálne kópie hier lacnejšie ako inde. Takéto „paralelné obchodovanie“ je v rámci hospodárskych pravidiel EÚ neprípustné.

Samotný Steam na svojich stránkach priznáva isté blokovanie z geografických príčin. K vyšetrovaniu Európskou komisiou sa ale zatiaľ nevyjadril.

Diskriminovať sa dá aj cenou hotela

Zarovno s vyšetrovaním v hernom priemysle rieši EK tiež podozrenie, že viacerí výrobcovia elektroniky znemožnili online predajcom stanoviť si svoje vlastné ceny.

Posledným prípadom, ktorý včera Komisia zverejnila, je dohoda štyroch poskytovateľov zájazdov (Kuoni, REWE, Thomas Cook, TUI) a sietí hotelov Meliá. Aj oni sa mali dohodnúť na zmluvách, ktoré znevýhodnia zákazníkov na základe krajiny ich dôvodu.