Komisia stanoví nové pravidlá pre mliečny sektor

Komisár zodpovedný za oblasť poľnohospodárstva Dacian Cioloş v pondelok informoval, že zistenia expertnej skupiny, ktorá skúmala budúcnosť mliečneho sektora z dlhodobého hľadiska, sú veľmi dobrým základom pre vytvorenie legislatívneho balíčka.

Počas svojho prejavu po stretnutí agro-ministrov uviedol, že správu skupiny zverejnia v júni a balík do konca tohto roka. Opatrenia sa podľa komisára zamerajú na vyjednávaciu pozíciu producentov mlieka a prehodnotia trhové mechanizmy, aby sa stali účinnejšími.

„Pozrieme sa aj na celkový zmluvný systém medzi viacerými hráčmi v rámci dodávateľskej siete a tiež na transparentnosť.“

Francúzsky minister Bruno Le Maire verí, že zazmluvňovanie na európskej úrovni medzi producentmi poľnohospodárskych komodít s priemyselnou ponukou je krokom vpred pre celý poľnohospodársky sektor a nie len pre mliečny.

Komisár Cioloş tvrdí, že exekutíva skúma aj funkčnosť dodávateľskej siete pre pochybnosti o dodržiavaní pravidiel o hospodárskej súťaži. Jeho kolega Antonio Tajani zodpovedný za oblasť priemyslu bude pracovať na zorganizovaní fóra o dodávateľských sieťach, aby rozprúdiť diskusiu o potrebách sektora.