Komisia urobila raziu v automobilkách, ktoré podozrieva z kartelu

Protest Greenpeace

Protest Greenpeace. FOTO: TASR/AP/Kay Nietfeld

Európska komisia uskutočnila inšpekcie v priestoroch niektorých automobiliek v Nemecku. Uviedla to v oznámení, ktoré zverejnila v pondelok.

Automobilky nemenovala, neskôr však Volkswagen (VW), Audi a Daimler potvrdili kontroly vo svojich priestoroch.

Európska komisia zohráva podľa zmlúv úlohu európskeho protimonopolného úradu. To jej dáva právomoc robiť aj neohlásené razie s cieľom zaistiť dokumenty dôležité pre vyšetrenie podozrení.

VW tvrdí, že spolupracuje

Európska komisia uviedla, že inšpekcie uskutočnila v súvislosti s obavami, že „niektoré nemecké automobilky mohli porušiť pravidlá Európske únie o hospodárskej súťaži zakazujúce kartelové dohody a praktiky obmedzujúce konkurenciu“.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/komisia-objavila-dalsi-kartel-v-automobilovom-priemysle/

Podľa hovorcu VW zástupcovia EK skúmali dokumenty v centrále firmy vo Wolfsburgu a v centrále automobilky Audi v Ingolstadte.

Zároveň dodal, že spoločnosť „s Európskou komisiou v plnej miere spolupracuje“. Podobnú inšpekciu uskutočnila EK minulý týždeň aj v priestoroch automobilky BMW v Mníchove.

Vina zatiaľ nie je dokázaná

EK pristúpila k inšpekciám po tom, ako nemecké médiá v júli informovali, že BMW, Volkswagen, Audi, Porsche a Daimler uzatvorili už v 90. rokoch tajné dohody, ktoré sa týkali technológií, nákladov, dodávateľov, ako aj emisných systémov dieselových vozidiel.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/europska-komisia-podozrieva-nemecke-automobilky-z-rozsiahleho-kartelu/

Zástupcovia komisie ale dodali, že inšpekcia automaticky neznamená potvrdenie viny. „Inšpekcie predstavujú predbežný krok vo vyšetrovaní možného porušovania protimonopolných pravidiel,“ uviedla EK.

Ako dodala, skutočnosť, že Brusel začal vyšetrovanie, neznamená, že preverované spoločnosti sa porušenia pravidiel aj skutočne dopustili a neznamená to ani prejudikovanie výsledku samotného vyšetrovania.