Komisia žiada Francúzsko o zrušenie telekomunikačnej dane

foto: predstavenie nových modelov na konferencii v New Yorku

Francúzsko túto daň zaviedlo v marci minulého roka ako výsledok obmedzenia vysielania reklamy vo verejnoprávnej televízii. V snahe odškodniť ich za tento krok zaviedlo Francúzsko na obrat telekomunikačných spoločností daň. Celková vyzbieraná suma za minulý rok sa podľa Komisie pohybuje vo výške približne 400 miliónov eur.

„Pochybnosti o „telekomunikačnej dani“ som už vyjadrila pri viacerých príležitostiach,“ hovorí odchádzajúca eurokomisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Reding.

„Nielenže nová daň uvalená na operátorov nie je kompatibilná s pravidlami EÚ, dotýka sa tiež sektoru, ktorý je v súčasnosti hlavným poháňačom ekonomického rastu. Navyše, [daň] predstavuje riziko, že sa jej náklady prenesú na zákazníka v čase v čase, kedy sa snažíme o zníženie ich účtov za telefón.“

Hovorca Komisie sa tiež vyjadril, že európske pravidlá zakazujú zdaňovanie telekomunikačných operátorv len za to, že poskytujú svoje služby.

Francúzska vláda má teraz dva mesiace na to, aby na formálny list od Komisie odpovedala. Ak sa EK nebude zdať jej odpoveď dostačujúca, môže sa celá záležitosť dostať až pred Európsky súdny dvor.

V prípade, že Komisia uspeje so svojou žalobou, môžu podobný postup očakávať aj ostatné krajiny, ktoré na financovanie verejných médií využívajú prostriedky získané zo špeciálnych daní.

Na konci novembra minulého roka zasa Súd prvého stupňa v Luxemburgu rozhodol, že francúzska vláda poskytovala spoločnosti France Telecom nelegálnu štátnu pomoc vo forme nižších daní v rokoch 1994 až 2002. Spoločnosť má teraz podľa súdneho rozhodnutia francúzskej vláde vrátiť približne miliardu eur.