Konzultačné spoločnosti: Parlament sa bude orientovať na biznis

„Probiznis koalícia“

Podľa Jacquesa Lafitta z Avisa Partners, bruselskej konzultačnej spoločnosti, môžeme očakávať, že koalícia v parlamentných výboroch medzi ľudovcami (EPP), liberálmi (ALDE) a novou konzervatívnou skupinou na čele s britským opozičným lídrom Davidom Cameronom v otázkach vnútorného trhu, finančných a hospodárskych záležitostiach vznikne aj v oblasti energetiky, výskumu a priemyselnej politiky. „Povedal by som, že nový Parlament bude menej „zelený“, hlasujúci za miernejšiu environmentálnu legislatívu,“ dodal.

Objavili sa však aj varovné hlasy. José Lalloum z Logos Public Affaires si myslí, že výsledky volieb sú dôkazom, že voliči si dobre uvedomujú klimatické výzvy a problémy. „Bolo by nebezpečné myslieť si, že kombinácia súčasného hospodárskeho poklesu a oslabený hlas socialistov udrží Európsky parlament na strane podnikov,“ upozornil.

Minimálny vplyv euroskeptikov

Viacerí pozorovatelia odmietli predpoklady, že nová euroskeptická skupina Európa slobody a demokracie bude mať podstatný vplyv na legislatívu. Podľa Caroline Wunnerlich z Fleishman-Hillard Europe je zvýšený počet euroskeptikov, nacionalistov a okrajových členov je „len naplnením mnohých očakávaní“.  

Aj Lafitte v rozhovore pre EurActiv vyhlásil, že „okrajové skupiny nebudú tvarovať politickú agendu“. Podľa jeho slov sa budú „zameriavať na hluk okolo oddelenej problematiky akou je integrácia či imigrácia, no nebudú veľmi vplyvní v konkrétnej politike“.

„Musíme do hĺbky preskúmať, akú presnú pozíciu majú tieto nové skupiny a nakoľko je ich možné brať vážne,“ tvrdí Julia Harrisonová z Blueprint. „V minulosti boli niektorí euroskeptickí poslanci zvolení bez toho, že by boli výreční alebo dokonca prítomní v Parlamente.“

Britskí toryovci na ústupe

Podľa Elaine Cruikshanksovej z konzultačnej spoločnosti Hill and Knowlton sa vplyv britských konzervatívnych poslancov podstatne zníži vplyvom rozhodnutia lídra Davida Camerona opustiť EPP. „Cameron vymenil vplyvnú pozíciu v rámci EPP za vedúcu pozíciu v skupine, ktorej členovia nemajú asi nič spoločné okrem svojho euroskeptizmu,“ tvrdí Cruikshanksová.

Cameronovi poslanci budú sedieť v novej konzervatívnej skupine Európski konzervatívci a reformátori (ECR), ktorých Lafitte opísal ako „antifederalistov, atlanticistov, sociálne konzervatívnych a ekonomicky liberálnych“. „Budú trošku izolovaní, no očakávam, že EPP sa bude na ECR spoliehať najmä pre získanie probiznis väčšiny.“

Iná skupina si myslí, že budúcnosť novej konzervatívnej skupiny je neistá, a že ich politický úsudok sa ešte len otestuje.

Vysokoprofiloví poslanci

Ďalšou otázkou je pozícia nových európskych poslancov s významným vplyvom na národnej úrovni. „V Parlamente bude sedieť niekoľko vysokoprofilových národných politikov, napríklad Guy Verhofstadt alebo Rachida Datiová a aj niekoľko bývalých komisárov. Pokiaľ budú aktívni a na významných postoch, môže to mať veľký vplyv na vzťah medzi Parlamentom a ostatnými inštitúciami,“ tvrdí Lafitte z Avisa.

Inauguračné plenárne zasadnutie Parlamentu začína zajtra 12. júla 2009 v Štrasburgu.