Kreditné karty na Slovensku banky vydávajú len desať rokov

Platobné karty sa na Slovensku presadzovali len veľmi pomaly. Hoci sa ich história datuje do polovice minulého storočia, prvú domácu sporožírovú platobnú kartu na Slovensku vydala až v roku 1989 Slovenská sporiteľna.

V tom istom roku bol v Bratislave umiestnený prvý bankomat pre verejnosť. Kreditné karty prišli na scénu až o viac ako desať rokov neskôr. Prvé začala vydávať VÚB banka koncom roka 2001.

Pomaly sa presadzovali aj platobné terminály u obchodníkov. Kým v zahraničí si terminály obchodníci kupovali sami, na Slovensku to nebolo možné, cena zariadenia dosahovala 60 tisíc vtedajších slovenských korún.

Prvé sa objavili v roku 1993. V roku 1994 ich na Slovensku bolo len 30. Ako uviedol vedúci oddelenia Vývoj procesov VÚB banky Robert Klein, jedna transakcia trvala aj dve minúty.

Bezhotovostným platbám sa však na Slovensku nakoniec podarilo presadiť. Ešte v 90-ych rokoch minulého storočia majitelia karty využívali len pri bankomatoch, v súčasnosti už v počte transakcií mierne prevažujú platby na termináloch. Obrat na bankomatoch je však stále vyšší ako na platobných termináloch, ktorých je na druhej strane viac ako 33 tisíc, kým bankomatov 2 361.

Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie počet platobných kariet v súčasnosti na Slovensku dosahuje viac ako 5 miliónov kusov. Ako ďalej uviedol Klein, Slovensko aj tak stále zaostáva za inými členskými štátmi EÚ.

Aktuálnym trendom, ktorý banky zavádzajú, sú bezkontaktné technológie. Na platbu sa postupne budú môcť využívať aj nové, netradičné nosiče nahradzujúce plastové karty – nálepky, hodinky, perá či kľúčenky.