Kríza dusí tvorbu pracovných miest v malých podnikoch

Zdroj: Flicr

Podľa aktuálnych údajov Európskej komisie dve tretiny pracovných miest vznikajú v súkromnom nebankovom sektore a tvoria 58 % HDP. Vo viac ako 20 miliónoch malých a stredných podnikov si na živobytie zarába 90 miliónov Európanov.

V období od roku 2002 do 2008 boli drobné firmy hlavným zdrojom pracovných miest. Kým vo veľkých podnikoch ročne pribudlo len 0,8 % pozícií, v malých priemerne 1,9 %. Kríza však prudko zasiahla všetky úrovne hospodárstva. Produkcia malých firiem sa priemerne znížila o 5,5 %, čo vyústilo do masívneho prepúšťania. V súčasnosti drobné podniky zamestnávajú o 3,25 milióna ľudí menej ako pred krízou.

Komisia varuje, že kým veľké a stredné firmy zažili to najhoršie v počiatočných fázach krízy, malé firmy a živnostníci pravdepodobne čaká najzložitejšie obdobie až tento rok, keďže vlády začali ukončovať podporné programy. Exekutíva vidí riešenie v dôslednej implementácii Zákona o malých a stredných podnikoch (Small Business Act, SBA). Mnohé jej iniciatívy sa však zamotávajú – či už vo výnimkách v prípade smernice o službách, alebo uviazli na mŕtvom bode – v prípade európskej s. r. o.

Malé podniky na Slovensku nie sú také elitné

Podľa SBA správy za rok 2009 majú slovenské malé a stredné podniky pridanú hodnotu pre celkovú ekonomiku na úrovni 47 %, čo je z európskeho hľadiska (58 %) pomerne málo. Okrem toho nemajú také prominentné postavenie v rámci lokálneho hospodárstva – podiel na zamestnanosti je 55 %, kým priemer EÚ je 67 %. A to všetko aj napriek tomu, že tvoria 99,1 % všetkých podnikov.

Podniky škrtí aj "dlhová kríza" štátov

Podnikateľská loby BusinessEurope v pondelok upozornila, že podnikom vážne škodí aj dlhová kríza, ktorá v súčasnosti sužuje členské štáty, pretože rastú ich náklady na pôžičky a investície. Šéf loby Philippe de Buck tvrdí, že firmy znepokojuje aj nalomená dôvera voči euru.

Na druhej strane výrobný sektor sa pre nižšiu hodnotu spoločnej meny spamätáva rýchlejšie, pretože vďaka slabému euru sú výrobky z EÚ lacnejšie aj pre amerických podnikateľov a súčasne aj pre ázijských obchodníkov používajúcich dolár. BusinessEurope však varovala, že hospodársky rast sa stabilizuje na veľmi nízkej úrovni a podnikatelia musia byť v strehu.