Kroesová skúma systém odmeňovania bankárov

„Jedným z elementov, ktorým v súčasnosti venujeme zvýšenú pozornosť je systém udeľovania prémii, aby sme overili, či sa skutočne  odmeňuje dlhodobý blahobyt pre inštitúciu,“ povedal Kroesová na konferencii v talianskom Fiesole.

Podľa jej slov mnohé európske vlády za uplynulých šesť mesiacov predložili svoje návrhy ako by sa mali vyplácať odmeny v bankách, ktoré museli zachraňovať miliardami eur.

Touto otázkou sa zaoberali aj ministri financií skupiny krajín G20 na svojom stretnutí minulý víkend. Štátna pomoc pomohla z najhoršieho bankám so zvučnými menami – Royal Bank of Scotland Group Plc, Lloyds Banking Group Plc, Dexia SA, Fortis SA/NV a Commerzbank AG.

Kroesová zároveň obhajovala svoju politiku uvaľovania sankcií na spoločnosti, ktoré porušujú prísne európske pravidlá o hospodárskej súťaži. „Počula som niekoľko kritických slov na moje postupy. Je dôležité upozorniť, že vždy operujeme v rámci našich právnych právomocí a že alternatívou k pokutám sú aj kriminálne sankcie,“ upozornila.

Komisia napríklad v máji pokutovala najväčšieho výrobcu čipov na svete – spoločnosť Intel Corp – sankciou vo výške 1,06 miliardy eur za nelegálne snahy o obmedzenie rivala Advanced Micro Devices Inc. Ide o najvyššiu pokutu, ktorá bola doteraz nejakej spoločnosti udelená.

(EurActiv / Reuters)