Kroesová vládam: Nekradnite si pracovné miesta

Kroesová sa s nevôľou pozerá na iniciatívu Berlína, ktorý sľúbil 4,5-miliardovú pomoc Oplu, pokiaľ skupina na čele s kanadskou Magnou kúpi majoritný podiel v spoločnosti od General Motors (GM).

GM sa s Magnou a jej ruským partnerom Sberbank dohodol na predaji 55 %. Veľká Británia a Belgicko, kde má Opel svoje fabriky sa obávajú, že nový vlastník sa bude kvôli štátnej pomoci snažiť udržať čo najviac pracovných miest len v Nemecku.

Európska komisia opakovane prisľúbila, že preskúma, či je schéma v súlade s pravidlami EÚ o hospodárskej súťaži. Komisárka varovala, že protekcionimus je ako prudký oheň, ktorý sa ťažko dostáva pod kontrolu.

„Nemôžeme dovoliť, aby jedna vláda podplácala firmy v snahe ukradnúť pracovné miesta v druhej,“ povedala počas svojho vystúpenia na konferencii v New Yorku.

„Nemôžeme dovoliť, aby sa firmy stali závislé od štátnej pomoci. Takéto správanie je ako recept na obchodnú vojnu a chudobu a nie na koniec recesie,“ dodala a upozornila, že automobilový priemysel musí začať reformovať.

Záchrana Oplu pod drobnohľadom

Kroesová vo februári prinútila francúzsku vládu, aby odstúpila od svojho plánu požičať automobilkám Renault a PSA Peugeot-Citroen šesť miliárd eur, výmenou za to, že v čase trvania úveru by nemohli zavrieť svoje fabriky vo Francúzsku.

„Nebudem váhať a zamedzím aj ďalšie problematické schémy pomoci. Preto dôkladne skúmam podmienky pomoci pre nemecký Opel,“ vyhlásila Kroesová. Komisárka, ktorá je v úrade už takmer päť rokov, je známou bojovníčkou proti nekalým praktikám amerických firiem – najmä Microsoft a Intel. Tie sa však bránia, že európska exekutíva využíva reguláciu na ochranu domácich firiem.

„Obvinenia z regulačného protekcionizmu ma hnevajú najviac. Tieto tvrdenia sú založené na lenivých názoroch na Európu,“ konštatovala. Podľa jej slov zo 180 firiem, ktoré Komisia pokutovala za porušovanie pravidiel o hospodárskej súťaži, bolo len 13 z USA.

„Keď operujete v Európe musíte hrať podľa európskych pravidiel, tak ako keby ste operovali v USA, tiež musíte hrať podľa amerických pravidiel.“ Zároveň zdôraznila, že rozhodnutia Komisie boli založené na faktoch o správaní firiem.