Kvóty rozdeľujú aj slovenských europoslancov

Európska komisia pripravuje novú legislatívu, ktorá by mala zaručiť 40 percentné zastúpenie žien vo vedúcich orgánoch firiem do roku 2020 vo všetkých krajinách EÚ.

Návrh podporuje Európska ženská loby (EWL), podľa ktorej by všetky štáty Únie mali nasledovať príklad šiestich krajín, ktoré už podobnú legislatívu prijali.

„Opakované národné, európske a medzinárodné záväzky o rovnosti žien a mužov, aj vrátane rozhodovania, nepriniesli výsledky,“ uviedla hovorkyňa združenia. „Apely na samo-reguláciu tiež nepriniesli výsledky. OD žien už viac nemožno žiadať, aby akceptovali takéto vylúčenie.“

Claire Wallace, profesorka sociológie na Univerzite v Aberdeen, však varovala, že ich zavedenie v EÚ sa nemusí vyplatiť. Podľa nej kvóty nie sú najlepšou cestou ako dostať ženy do mocenských pozícií.

„Kvóty fungujú, sú jednou cestou ako zvýšiť reprezentáciu žien a majú sklon prelomiť ľady pre budúce generácie. Ale kvóty sú obvykle nepopulárne a niektorí ľudia si myslia – dostal sa tam len preto, že je žena. Existujú oveľa lepšie spôsoby – ciele sú lepšou metódou ako kvóty,“ uviedla Wallace.

Wallace dodala, že dobrovoľné ciele sa musia monitorovať a mladým ženám by sa mali od začiatku venovať mentorky.

Šefčovič: Máme dostatok kvalifikovaných žien

Podľa údajov EÚ tvorili ženy v januári tohto roku 13,7 % predstavenstiev firiem kótovaných na burzách.

Podľa podpredsedu EK Maroša Šefčoviča by návrh predložený komisárkou pre spravodlivosť Viviane Reding mohol aspoň otvoriť diskusiu o tejto téme. Keďže sa návrh momentálne pripomienkuje, nechcel sa zatiaľ k nemu oficiálne vyjadrovať.

„Ja som presvedčený, že na Slovensku máme dostatok kvalifikovaných žien, ktoré by tieto funkcie vedeli zastávať,“ podčiarkol. Na väčšie angažovanie žien vo vrcholových pozíciách však podľa neho treba dostatočné sociálne zabezpečenie pre ich rodiny, ako je sieť predškolských zariadení či rôznych aktivít po vyučovaní.

Šefčovič v Komisii zodpovedá za program rodovej rovnosti a tvrdí, že aj keď v EK momentálne pracuje celkovo viac žien ako mužov, jeho cieľom je zvýšiť podiel žien vo výkonných pozíciách.

Čo na to slovenskí europoslanci?

Podľa europoslanca Alajosa Mészárosa (SMK, Európska ľudová strana) by bolo zavádzanie kvót v slovenských podmienkach násilné. „Na Slovensku na to nevidím spoločenské ani politické prostredie, že by to mohlo úspešne prebehnúť. Myslím, že by to bolo veľké násilie, keby sme to museli aplikovať,“ povedal pre agentúru TASR.

Mészáros tvrdí, že obsadenie funkcií v predstavenstvách firiem na základe kvót môže byť dokonca pre ženy urážlivé. Jednotný názor na zavádzanie kvót nemá podľa neho ani európska frakcia ľudovcov, aj keď väčšia časť je proti.

„Musíme si uvedomiť, že EPP je založená na uznaní princípu rodiny a budovania spoločnosti na základe rodiny. A rodina bez dobre fungujúcej matky je ťažko predstaviteľná. Z tohto pohľadu by to nebolo rozumné podporiť,“ dodal.

Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD, Socialisti a demokrati) si zase myslí, že zavedením kvót by mohli dostať vzdelané ženy priestor na uplatnenie vo veľkých firmách. Hoci nesúhlasí so zavádzaním kvót v politickej sfére, vo vzťahu k firmám kótovaným na burzách by bola skôr ústretová.

Odhaduje, že hlasovanie o tomto návrhu v Európskom parlamente bude tesné. Priestor na dosadzovanie väčšieho počtu žien vidí aj v orgánoch slovenských firiem, v ktorých má zastúpenie štát. „Možno, že to bude prvý krok, aby sa spoločnosti zamysleli nad tým, či aj v riadiacich funkciách súkromných spoločností nevytvoriť väčší priestor pre ženy,“ povedala o návrhu Flašíková-Beňová.

Katarína Neveďalová (SMER-SD, Socialisti a demokrati) ešte v marci pre EurActiv vyjadrila podporu pre zavedenie nevyhnutných kvót pre menej zastúpené pohlavie v riadiacich funkciách firiem.

Rozdelení Škóti

Silná opozícia Veľkej Británie voči zavedeniu kvót rozdelila škótskych europoslancov – traja sú za, traja proti. Europoslanec Struan Stevenson (Európski konzervatívci a reformisti) uviedol, že EÚ by sa do tohto nemala miešať.

„Súhlasím s tým, že v predstavenstvách firiem je príliš málo žien, ale povinné kvóty z Bruselu nepomôžu, Je to na individuálnych členských štátoch, ako sa rozhodnú riešiť tento problém. Spojené kráľovstvo má v súčasnosti dobrovoľný prístup a funguje,“ vysvetlil Stevenson.

Ani Alyn Smith (Zelení/Európska slobodná aliancia) nepodporuje celoeurópske kvóty. „Som za všetky opatrenia, ktoré presadzuj rovnosť, ktorej dôležitou súčasťou je rodová rovnosť. Avšak som proti kvótam, pretože si myslím, že zavádzajú umelé obmedzenia, ktoré skôr škodia ako pomáhajú.“

Jeho kolega Ian Hudghton uviedol, že „členské štáty by sa mali v týchto záležitostiach rozhodovať, takže akékoľvek opatrenie, ktoré uznajú za vhodné sa prispôsobí situácii v každej krajine“.

Europoslanci George Lyon, David Martin a Catherine Stihler naopak zavedenie kvóty vo veľkých firmách podporujú. „Mäkšie opatrenia nefungujú, je načase, aby sme zaviedli plány, ktoré prinesú skutočný rozdiel vo väčšej rovnosti na najvyšších úrovniach firiem,“ povedal Lyon.

(EurActiv/TASR)