Lacnejšie platby kartou sú realitou

Zdroj: Wikimedia Commons, CC, Lidongyun (Lidongyun)

V súčasnosti je v EÚ v obehu približne 760 miliónov platobných kariet a počet platieb každoročne narastá.

Banky účtujú maloobchodníkom tzv. medzibankové poplatky pri každej platbe kartou. Tieto platby sú ale často prenášané aj na zákazníkov.  

Od októbra budú tieto spracovateľské poplatky obmedzené na 0,3 percenta z hodnoty transakcie pri platbe kreditnými kartami a 0,2 percenta pri použití debetnej karty v zahraničí.

V prípade domácich platieb debetnými kartami bude maximálna hranica poplatku stanovená na 0,2 percenta ročného váženého priemeru všetkých domácich debetných transakcií.

Nová smernica sa najviac dotkne takzvaných štvorstranných systémov, ktoré zahŕňajú predajcu, spotrebiteľa a ich banky. Na európskom trhu sú to najmä spoločnosti Visa a MasterCard.

Poplatkový strop sa nebude vzťahovať na trojstranné systémy, ako sú Diners alebo American Express, ktoré zahŕňajú iba jednu banku. Komerčné karty používané výlučne na podnikateľské výdavky budú taktiež oslobodené od nových limitov.

Podľa zástancov nové nariadenie prinesie európskym podnikateľom úsporu približne 10 miliárd eur ročne. Poplatky sú totiž neprehľadné a líšia sa od členského štátu.

„Táto úprava v kombinácii s pripravovanou smernicou o platobných službách vytvorí rovnaké platobné podmienky v celej Európe. To by malo zvýšiť transparentnosť poplatkov a podporiť hospodársku súťaž,“ myslí si španielsky europoslanec Pablo Zalba Budegain.

Kritici však varujú pred možnými konzekvenciami v podobe vyšších bankových poplatkov. Visa navyše podotkla, že neexistuje žiadna záruka, že maloobchodníci prenesú úsporu aj na spotrebiteľov.

Návrh nariadenia bol schválený drvivou väčšinou europoslancov, iba 26 bolo proti a 29 sa zdržalo hlasovania.

Komisia navrhla nariadenie o medzibankových poplatkoch a revíziu smernice o platobných službách už v júli 2013. Kompromis medzi legislatívnymi orgánmi EÚ bol dosiahnutý až v decembri minulého roka.