Lajčák: ECB by nemala neobmedzene nakupovať dlhopisy

zdroj: TASR

ECB opakovane potvrdila, že pre záchranu eura urobí všetko, čo môže, detaily však zatiaľ nezverejnila. Zasadať bude vo štvrtok (6. septembra).

Odborníci však výrazný posun neočakávajú. „Prísľubov na záchranu eura zo strany ECB už padlo niekoľko, trhy tak teraz očakávajú skonkretizovanie týchto plánov najmä vo vzťahu ECB a ESM/EFSF. Verdikt Nemeckého ústavného súdu nad ESM je však naplánovaný až na 12. septembra, čo môže ECB zatiaľ lákať k odloženiu zverejnenia viacerých detailov. Prípadné sklamanie zo strany ECB by však mohlo viesť k obnoveniu júlových strát eura voči americkému doláru ktoré boli vymazané počas augusta,“ uvádza vo svojom komentári VÚB banka.

V hre je aj možnosť, že ECB zasiahne na dlhopisových trhoch, aby znížila úroky španielskych a talianskych dlhopisov. Tento krok však podmieňuje tým, že vlády musia najprv oficiálne o intervenciu požiadať a akceptovať podmienky. Hoci krajiny zatiaľ oficiálne tento krok neurobili, Madrid v polovici augusta uviedol, že prípadné nákupy dlhopisov Európskou centrálnou bankou by mali byť neobmedzené.

Na stranu Španielska sa pridal aj generálny tajomník OECD Angel Gurria, ktorý včera (2. septembra) počas konferencie v Slovinsku vyzval ECB, aby začala čo najskôr. Proti vystupuje najmä nemecká centrálna banka Bundesbank. Podobne sa dnes na rovnakej konferencii pre agentúru Reuters vyjadril aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

„Nemyslím si, že ide o riešenie problému. Tieto mechanizmy môžeme zaviesť len keď všetci hrajú podľa pravidiel a keď všetci demonštrujú, že si plnia svoje domáce úlohy,“ odpovedal na otázku, či by ECB mala dlhopisy nakupovať neobmedzene.

V najbližších dňoch by mala Trojka zverejniť správu o stave implementácie gréckeho záchranného programu. Lajčák odmietol špekulovať, či by krajina mala alebo nemala opustiť eurozónu, dodal však, že euro prežije aj keby niektorí členovia odišli. Zároveň doplnil, že rozhodnutia padnú túto jeseň.

„Nepochybujem o tom (že eurozóna prežije)… Pôjde o inú zónu, možno s inými pravidlami, dokonca môže mať aj iný počet členov… Ale prežije,“ uviedol Lajčák.

(EurActiv/Reuters)