Lange : ACTA bude do leta pochovaná

zdroj wikimedia commons

Výbor Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod silnou väčšinou včera rozhodol, že nebude nasledovať Európsku komisiu a nepostúpi zmluvu Európskemu súdnemu dvoru.

Komisia pred mesiacom avizovala, že chce dohodu poslať na Európsky súdny dvor, aby posúdil, či je ACTA zlúčiteľná so základnými právami Únie, ako sú sloboda prejavu či ochrana osobných údajov.

Postúpenie na Súdny dvor môže teoreticky znamenať odloženie konečného verdiktu o dva roky. Komisia si od toho sľubovala aj to, že získa čas na to, aby verejnosti lepšie dohodu vysvetlila.

„Rozhodnutie nepožiadať Európsky súdny dvor o právnu radu je prvé znamenie toho, že Parlament je pripravený dohodu ACTA odmietnuť,“ povedal člen výboru pre medzinárodný obchod Bernd Lange.

Na europarlament čaká ešte niekoľko kôl diskusií a správa spravodajcu Davida Martina. „Veľmi skoro po tom by sme mali dostať šancu hlasovať o dohode v pléne. ACTA bude pravdepodobne do leta pochovaná,“ vyhlásil Lange.

Skupina zelených poslancov víta rozhodnutie urýchliť hlasovanie. Švédka Amelia Andersdotterová si myslí, že krok Komisie by nemal byť „náhradou za politickú procedúru schvaľovania a demokratické rozhodovanie o tom, či je v súlade s európskym záujmom.“

„Toto môže zabezpečiť len demokratický ratifikačný proces cez európske a národné parlamenty a my preto vítame dnešné rozhodnutie pokračovať v tomto procese,“ uviedla europoslankyňa. Pozície európskych ľudovcov a liberálov však také jasné zatiaľ nie sú.

Parlament má už od začiatku v zámere hlasovať v lete. Rozhodnutie Komisie postúpiť dohodu na Európsky súdny dvor vytvorilo šancu, že Parlament rozhodovanie odsunie.Výbor pre medzinárodný obchod však svojím rozhodnutím potvrdil pôvodný scenár.

ACTA môže vstúpiť do platnosti po ratifikácii šiestich signatárskych štátov. Zatiaľ tak nikto neurobil.