Lehman Brothers za 20 dolárov

Likvidátorom finančného domu Lehman Brothers vyšla zvolená stratégia –aj každá malá pomoc je dobrá, keď dlžíte 250 miliárd dolárov – a postupne rozpredávajú reklamné a spomienkové predmety. Ako uvádza denník Independent – budúci týždeň dokonca plánujú v jednej z bývalých kancelárií otvoriť malý obchod.

Už keď finančný gigant minulý rok v septembri požiadal o ochranu pred veriteľmi, bývalí zamestnanci začali na internetovej aukčnej stránke  EBay ponúkať predmety s logom spoločnosti, ktoré majú pripomínať najväčší bankrot v histórii USA. V ponuke sa objavila dokonca aj internetová doména lehmanbankruptcy.com za 5 tisíc USD. A keďže dopyt bol obrovský, v rámci oficiálnej likvidácie začali rozpredávať zásoby.

Aukcia prebieha prostredníctvom oficiálneho internetového obchodu Lehman Brothers a zákazníkov láka reklamným heslom: „Vlastnite kúsok histórie“ (Own a piece of history). Ako pre agentúru Bloomberg povedala hovorkyňa spoločnosti Lehman Kimberly Macleodová, výnosy z predaja cez EBay pôjdu do rúk veriteľov. „Sme nadšení, že tieto predmety môžeme ponúkať verejnosti, ktorá ich žiada,“ cituje agentúra.

Sortiment tvorí 75 rôznych predmetov, ktorých minimálna cena je od 14 do 35 USD. V ponuke sú napríklad servírovacie podnosy korporátnej zelenej farby, hodvábne kravaty s nápisom LEH, medvedíky Teddy bear či dokonca detské rapkáče.

Podľa Macloedovej je najväčší dopyt po flaušových taškách a dáždnikoch za 20 dolárov, ktoré by mali odolať náporu vetra so silou 128 km/h. Zákazníkov asi láka paradox, že ich ponúka banka, ktorú zničila „finančná búrka“.