Lídri diskutovali o metódach podpory zamestnanosti mladých

Lídri na stretnutí v Berlíne, Zdroj: TASR: AP Photo/Axel Schmidt

Podľa údajov, ktoré tento týždeň zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat, v máji bolo v EÚ bez práce 5,501 milióna ľudí mladších ako 25 rokov, z toho 3,531 milióna v eurozóne. Priemerná miera nezamestnanosti mladých v EÚ dosahovala 23 % v celkom bloku a 23,8 % v krajinách s eurom.

Viac ako 50-percentnú hranicu prekročilo Grécko (59,2 % v marci 2013) a Španielsko (56,5 %). V prípade Slovenska dosiahla 34,6 %, čiže bez práce je 79 tisíc mladých Slovákov a Sloveniek. To je v ostrom kontraste napríklad s Nemeckom, kde je nezamestnanosť mladých na úrovni 7,6 %.

Nezamestnanosť mladých bola ústrednou témou minulotýždňového summitu hláv štátov a vlád členských štátov. Dohodli sa na 6-miliardovom balíku na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí, ktorý by celkovo mohol dosiahnuť 8 miliárd eur. Slovensko tak od januára 2014 môže na tento účel čerpať viac ako 80 miliónov eur. Schválili tiež iniciatívu Záruka pre mladých, podľa ktorej majú mladí ľudia do štyroch mesiacov od momentu ako sa stanú nezamestnanými, dostať buď ďalšiu prácu, alebo možnosť rekvalifikácie či vzdelávania.

Práve Nemecku na čele s kancelárkou Merkelovou, ktorá presadzuje tvrdú politiku šetrenia, najmä južné štáty pripisujú vinu za obrovskú nezamestnanosť mladých. Škrty vo výdavkoch a zvyšovanie daní sa podpísali pod recesiu nielen väčšiny členských štátov, ale aj eurozóny ako celku.

Nemecko sa s viacerými krajinami usiluje uzavrieť bilaterálne dohody v snahe pomôcť pri riešení otázky nezamestnanosti mladých. Európski lídri, vrátane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, talianskeho premiéra Enrica Lettu, či predsedu španielskej vlády Mariana Rajoya a tiež šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa včera diskutovali najmä o metódach ako vyčlenené prostriedky na podporu zamestnanosti mladých čo najlepšie využiť.

Merkelová navrhla vypracovať efektívnejšie pravidlá pre pracovný trh a tiež zlepšenie vzdelávania a výcvikových programov pre mladých. Lídri nedohodli žiadne konkrétne opatrenia, predložili iba na zváženie svoje návrhy a dohodli sa, že sa opäť zídu v novembri, aby vyhodili aký pokrok sa im podarilo dosiahnuť.

Nielen mladší ako 25, ale aj starší ako 50 rokov

Na stretnutí sa zúčastnil aj slovenský premiér Robert Fico. Ako informuje TASR podľa jeho slov bola konferencia užitočná, pretože sa na nej začalo hovoriť o konkrétnych krokoch, ako využívať šesť až osem miliárd eur, ktoré budú k dispozícii na tento účel. Prítomné členské krajiny prezentovali rôzne metódy práce s mladými ľuďmi. "Niečo sa dá použiť, niečo nie. Čo sa bude dať aplikovať, aplikujeme. Radi sa poučíme, špecifiká necháme na odborníkov," reagoval.

Ministerstvo práce už dnes ponúka malým a stredným podnikom možnosť zamestnať mladého človeka s tým, že sa mu preplatia určité náklady súvisiace s mzdami a odvodmi na dobu šesť, deväť, alebo dvanásť mesiacov. Od podnikateľa sa však očakáva, že toto pracovné miesto v rovnakom časovom rozmedzí udrží. „Je to typicky krátkodobé opatrenie, ktoré musíme prijať. Ak niekto po skončení školy je niekoľko mesiacov doma, tak sa po roku ťažko zaraďuje do pracovného pomeru. Preto aj krátkodobé opatrenia majú životný význam," poznamenal Fico.

Ako doplnil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, ide o opatrenia na to, aby čo najmenej mladých ľudí bolo dlhodobo nezamestnaných. "Ak je rok doma, tak je stopercentná istota, že už navždy bude nezamestnaný. My dnes nemáme stopercentnú istotu, čo sa bude diať o niekoľko rokov, ale rozhodne máme istotu, že ak neurobíme nič, tak to bude spieť ku katastrofe. Z tohto hľadiska sú to dobre investované peniaze," zdôraznil.

Podľa premiéra je potrebné, aby sa aj školy na Slovensku prispôsobili požiadavkám praxe. Pokiaľ ide o podmienky poskytnutia financií na boj proti nezamestnanosti mladých, ich určenie necháva na odborníkov. Ondruš vysvetlil, že pracovná komisia rezortov práce a školstva vypracuje konkrétne návrhy ako využiť tieto peniaze. Slovensko chce na tento účel použiť v najbližších dvoch rokoch 250 až 270 miliónov eur, z nich 70 miliónov eur už realokovalo.

Premiér Fico však za problém nepovažuje len nezamestnanosť mladých, ale aj ľudí nad 50 rokov. "Aj tu sa pokúsime, ale nebude to potrebné v takom rozsahu ako pri mladých, vytvárať isté programy," avizoval s tým, že vláda bude v tejto súvislosti alokovať určité zdroje.

Rokovania o zóne voľného obchodu a špionážna aféra

Lídri sa dotkli aj otázky rokovaní o vytvorení zóny voľného obchodu s USA v kontexte špionážnej aféry. Informácie o tom, že americké spravodajské služby sledovali aj európske inštitúcie, ktoré priniesol nemecký týždenník Der Spiegel, vyvolali v EÚ rozruch.

Francúzsko dokonca apelovalo, aby sa vyjednávania odložili o dva týždne. Prvé kolo rokovaní by malo prebehnúť v pondelok 8. júla vo Washingtone. Podľa lídrov by sa malo uskutočniť iba paralelne s diskusiou o sledovaní európskych inštitúcií americkými tajnými službami.

 (EurActiv/TASR)