Lídri EÚ sa spojili pred summitom G20

V rámci príprav pred summitom, ktorý bude koncom septembra, chcú traja lídri vyslať pevné stanovisko ohľadom stimulačných plánov a regulácie. V liste švédskemu predsedníctvu určili za prioritu vytvorenie medzinárodného regulačného rámca. Banky, sa podľa nich nesmú vrátiť do bežného chodu, ale poučiť sa zo súčasnej krízy, a začať si zvykať na väčšiu transparentnosť svojich aktivít.

Ich stanovisko ovplyvnilo aj rastúce znechutenie nad bankovými prémiami. „Naši občania sú šokovaní nad týmito praktikami, ktoré sú prejavom nevďaku voči daňovým poplatníkov, ktorí pomohli podporiť vplyvom krízy upadajúci finančný sektor.“

Lídri navrhnú vytvorenie kompenzačných výborov, aby dohliadali nad poskytovaním prémií. Bonusy budú tiež musieť odrážať riziko, negatívny vývoj a výkon zamestnancov.

Markelová a Sarkozy, ako prví prejavili svoju snahu o odvážnu odpoveď na krízu. Švédsky minister financií Anders Borg tiež vyzval k ukončeniu „bonusovej kultúry“. Britský premiér má rovnaký názor, no nesúhlasí so všetkými francúzskymi návrhmi.