LinkedIn sa otvára nielen technológiám, ale i trhu

LinkedIn, najväčšia sociálna sieť orientujúca sa na spájanie používateľov na základe ich profesie, pravdepodobne uvoľní časť svojich akcií a dovolí obchodovanie s nimi na burze. Pôjde o malú časť akcií – tzv. IPO (Initial Public Offering), no jej uvoľnenie sa neuskutoční tak skoro, hovorí pre Reuters Reid Hoffman, predseda a spoluzakladateľ sociálnej siete.

„Pravdepodobne v nejakom rovnovážnom bode, keď to bude správna vec. Nestane sa tak v blízkej dobe,“ odpovedal Hoffman na otázku, kedy presne sa tak udeje. Oznámenie, že Twitter plánuje uvoľnenie časti svojich akcií, prišlo pri príležitosti slávenia pripojenia troch miliónov užívateľov vo Veľkej Británii.

V súčasnosti má LinkedIn po celom svete 53 mil. používateľov. Táto skutočnosť z neho robí vhodného kandidáta na obchodovanie s vlastnými akciami na burze. Nedávny prieskum agentúry Reuters potvrdil, že viacero firiem zo Sillicon Valley by sa v blízkej budúcnosti mohlo otvoriť obchodovaniu na burze, najmä keď sa trh postupne zotavuje.

Online službe, ktorá spája ľudí na základe profesie a umožňuje hľadať zamestnanie a zamestnancov, sa podarilo v roku 2008 získať 76 mil. dolárov investícií. V posledných dvoch rokoch vykázala účtovný zisk a od začiatku svojho fungovania firma zdvojnásobila počet svojich pracovníkov. Celková hodnota LinkedIn-u sa v súčasnosti odhaduje na miliardu dolárov.

„Z posledných investícií sme neminuli ani desaťcent,“ hovorí Hoffman a dopĺňa: „Myslím, že naše čísla sú dosť dobré na to, že nás neriadi trh.“

LinkedIn v poslednom čase výraznejšie expanduje a hľadá si nových partnerov – medzi nimi najmä Twitter, Microsoft a chce sa viac integrovať i do smartphonu BlackBerry od firmy Research in Motion. Tento týždeň tiež otvoril svoje API, čo umožní externým programátorom vyvíjať aplikácie priamo spolupracujúce v rámci siete alebo so sieťou.

Za sieťou LinkedIn stoja firmy Goldman Sachs, McGraw Hil, SAP Ventures a Bessemer Venture Partners.

EurActiv/Reuters