Macron bude na „východnom“ turné riešiť vyslaných pracovníkov

macron V4

Macron sa s V4 stretol v júni. FOTO: TASR/AP/Emmanuel Dunand

Emmanuel Macron uprednostnil slavkovský trojuholník pred vyšehradskou štvorkou.

Francúzsky prezident bude koncom augusta rokovať v Salzburgu s premiérmi Rakúska, Česka a Slovenska. Tri krajiny tvoria neformálne zoskupenie známe ako Slavkovský formát.

Česi a Slováci sú navyše členmi formalizovanej Vyšehradskej skupiny, a to spolu s Maďarmi a Poliakmi. S tými sa však Macron na svojom turné nestretne.

Zo Salzburgu odcestuje do Bukurešti a Varny, kde sa zíde s predstaviteľmi Rumunska a Bulharska. Spoločnou témou rokovaní budú podľa agentúr ReutersAFP vyslaní pracovníci.

Francúzsko ich opomínalo

S Christianom Kernom, Bohuslavom Sobotkom a Robertom Ficom sa francúzsky prezident zíde 23. augusta.

Rakúsko, Česko a Slovensko sú „prejavujú vôľu spolupracovať, zvlášť v otázke vyslaných pracovníkov, ktorú prezident otvorí na všetkých stretnutiach“ turné, informoval agentúry zdroj z Elyzejského paláca.

Krajiny, ktoré Macron plánuje navštíviť, patria medzi tie, ktoré „pripisujú najväčší význam svojmu európskemu ukotveniu,“ zvlášť myšlienke obrannej únie, vysvetlil zdroj z paláca.

Úradník z prezidentovho tímu opísal návštevu ako „dôležitý symbol, keďže tieto krajiny (Francúzsko) v minulosti opomínalo… alebo aspoň ony to tak cítia.“ Nemecko im malo naopak venovať veľkú pozornosť.

„Cieľom celého turné je získať lepší prístup k východu,“ spresnil zdroj z Elyzejského paláca.

Dobrí a zlí žiaci

Člen prezidentovho tímu sa odvolal na Macronov sľub počas kampane, že navštívi všetky krajiny Európskej únie.

To by znamenalo, že neskôr pricestuje aj na Slovensko, do Česka, Maďarska či Poľska.

Najmä s poslednými dvoma krajinami má však Francúzsko momentálne napäté vzťahy. Počas kampane ich obvinil z porušovania princípov právneho štátu a nedostatku solidarity v migračnej kríze. V júni vyšehradskej štvorke odkázal, že Európa nie je supermarket.

Ako však pre portál EurActiv.sk povedal francúzsky politológ Christian Lequesne, v Paríži už dlhšie rozdeľujú krajiny V4 na dobrých a zlých žiakov.

Tými dobrými, s ktorými sa Macron stretne aj v Salzburgu, sú najnovšie Čech a Slovák.

Kontroverzná téma vyslaných pracovníkov

Rozdielnu úroveň vzťahov bolo cítiť aj na júnovej schôdzke francúzskeho prezidenta s V4 na okraj Európskej rady. Slovenský premiér sa na nej dištancoval od Maďarska a Poľska, český premiér bol takisto zmierlivejší.

Na bruselskom stretnutí sa dohodli, že zhodu na revízii smernice o vyslaných pracovníkoch, budú hľadať experti z Francúzska, V4 a Beneluxu.

Bohuslav Sobotka vtedy povedal, že zhodnotiť pokrok v kontroverznej téme má ďalší, jesenný summit V4 s Francúzskom.

Revízia smernice o vyslaných pracovníkoch dlhodobo rozdeľuje Európsku úniu. Zamestnanci, ktorí dočasne pracujú v zahraničí, ale odvody platia stále doma, sú totiž na západe považovaní za nekalú konkurenciu. Východná časť únie ich naopak vidí ako prejav svojej konkurencieschopnosti.

Revízia by viedla k zvýšeniu ich platov.

Smerom ku kompromisu

Keď sa Emmanuel Macron chopil funkcie, zablokoval kompromis na novej smernici, ktorý v Rade EÚ dohodlo maltské predsedníctvo. Žiada prísnejšie tresty za porušovanie európskych pravidiel.

Ďalšia možnosť na dohodu sa naskytne na októbrovom rokovaní európskych ministrov práce pod vedením estónskeho predsedníctva.

Slovensko už ústami premiéra naznačilo, že je ochotné zmeniť pohľad na vec. Na stretnutí so šéfom Európskej komisie Robert Fico povedal, že Slovensko „má záujem na dobrom kompromisnom riešení.“ Ako dôvod uviedol, že smernica sa bude týkať aj slovenského pracovného trhu, „keďže aj k nám budú prichádzať pracovníci z iných krajín“.

V rámci rétoriky o zvyšovaní platov a príslušnosti k európskemu jadru sa tak Slovensko odkláňa od zvyšku vyšehradskej štvorky.

Dohodu s Francúzskom budú hľadať v Salzburgu Fico a Sobotka bez Viktora Orbána a Beaty Szydlovej.