Maďarsko si bráni MOL, Rakúsko sa zastáva OMV

Krátka správa

Výkonný riaditeľ OMV Wolfgang Ruttenstorfer 27. septembra 2007 vyhlásil, že sa jeho spoločnosť obráti na Komisiu, aby ju podporila v odpore proti legislatíve pripravovanej v Maďarsku na ochranu „strategického priemyslu“.

Oliver Drewes, hovorca komisára pre vnútorný trh Charlieho McCreevy, novinárom v Bruseli povedal, že „Komisia monitoruje situáciu veľmi podrobne, hodnotí napríklad potenciálny konflikt so slobodným pohybom kapitálu“.

V júni 2007 rakúska energetická firma vyhlásila, že navýši svoj podiel v maďarskom MOL o 10% na 18,6%. Stretol sa však s odporom manažmentu MOL, ako aj maďarských protimonopolných úradov, ktoré sa obávajú vzniku monopolu. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsany sa nechal počuť, že je ochotný „použiť všetky dostupné nástroje, aby zabránil prebraniu“. Maďarská vláda tento postoj ešte niekoľko krát zopakovala.

Rakúska vláda zas ponuku OMV podporuje. Minister hospodárstva Martin Bartenstein povedal, že bude „veľmi podrobne sledovať“ akýkoľvek maďarský zákon, ktorý sa bude snažiť zabrániť prebraniu zahraničnými firmami v rámci EÚ.

Keď OMV, reagujúc na údajnú neochotu MOL rokovať, zverejnil svoju ponuku na navýšenie podielu, MOL sa postavil proti s argumentom, že by to „podstatne znížilo hodnotu podnikania a šancí MOL a znížilo hodnotu ako takú“. OMV sa snažila maďarské obavy utíšiť prísľubom, že časť riadenia spojenej firmy bude presunutá do Budapešti a akcionári MOL získajú podiel v OMV.

Ak by nakoniec rakúska firma prebrala kontrolu nad maďarským konkurentom, zasiahne to aj Slovensko. MOL je totiž majoritným vlastníkom Slovnaftu.

Snaha Maďarska brániť domácu firmu pred prebraním zahraničným vlastníkom nie je v Európe ojedinelá. Národných energetických gigantov si v nedávnom období bránila aj španielska a francúzska vláda.

V apríli sa nemecký E.ON vzdal, po osemnástich mesiacoch boja, vzdal snahy o prebranie kontrolu nad španielskou firmou Endesa. Jeho ponuka v hodnote 42,4 miliárd eur bola niekoľko krát zamietnutá kvôli vládnej intervencii z Madridu. Endesa tak bola nakoniec predaná konzorciu vedenému španielskou firmou Acciona a talianskym Enelom.

Vo Francúzsku sa zas zlúčili, s výrazným prispením štátu, GdF a Suez, čo sa vo všeobecnosti považuje za preventívny krok proti prebratiu kontrolu Enelom.