Madoff má tri milióny obetí

Bývalá legenda Wall Street Bernard Madoff do svojho pyramídového podvodu priamo alebo nepriamo zaplietol viac ako 3 milióny ľudí na celom svete. Vyplýva to z údajov, ktoré zozbieralo viac ako 30 právnických firiem z 25 krajín, ktoré zastupujú jeho obete. Väčšina obetí pochádza z Argentíny, Brazílie, Švajčiarska, Južnej Afriky, Mexika a Izraelu.

Podľa právnikov firmy Cremades Calvo-Sotelo, ktorá zastupuje obete, ktoré do Madoffovho fondu investovali cez najväčšiu španielsku banku Santander, Madoff svoje obete pripravil o viac ako 39 miliárd eur.

Santander, banka s najväčšou trhovou kapitalizáciou v eurozóne, v decembri vyčíslila straty na 2,33 miliárd eur. Manažment banky oznámil, že plánujú odškodniť 1,38 miliardy, o ktoré prišli ich súkromní klienti. O vyplatení svojich inštitucionálnych investorov banka zatiaľ nehovorí.

FBI Madoffov prípad vyšetruje ako jeden z najväčších finančných podvodov v histórii. Madoff prostredníctvom svojich hedgeových fondov lákal na vysoké výnosy z vkladov. Nevyplácal však z návratov investícií, ale z peňazí nových klientov. Tomuto modelu „okrádania“ či pyramídovej hry sa hovorí aj „Ponziho schéma“ alebo „lietadlo“.