Madoff vinný v plnom rozsahu

„Nedokážem adekvátne vyjadriť ako mi je ľúto, čo som urobil,“ povedal 70-ročný Madoff, po tom, čo ho uznali vinným vo všetkých 11 bodoch obžaloby. Bývalá hviezda Wall Street a exlíder spoločnosti Nasdaq Stock Market, ktorá organizuje trh s cennými papiermi, pripustil, že od začiatku vedel, že to, čo pácha je kriminálny čin, no dúfal, že to rýchlo skončí.

„Čím viac som sa však do podvodu zamotával, tým viac som si uvedomoval, že tento deň určite bezodkladne príde,“ povedal súdu, kde proti nemu svedčilo viacero obetí jeho pyramídovej hry. Madoffova schéma počas 20 rokov pohltila 65 miliárd USD. Po sčítaní trestov za všetky obvinenia mu môžu vymerať 150 rokov väzenia.

Počas svojej desaťminútovej reči, Madoff poďakoval za možnosť prehovoriť a vyjadriť hlbokú ľútosť a hanbu za svoje činy. Tie zahŕňajú najmä podvody pri obchodovaní s cennými papiermi, ale aj pri prevode peňazí, uznali ho vinným z prania špinavých peňazí, falšovania výročných výkazov a správ pre americkú Komsiu pre cenné papiere a burzy a tiež z krivého svedectva

Medzi investormi do jeho hedgeových fondov boli veľké charity, banky, známe osobnosti zo severnej a južnej Ameriky a Európy. Jedny z najzasiahnutejších sú finančné inštitúcie Veľkej Británie, Japonska, Južnej Kórey, Francúzska a Španielska, ktoré podľa odhadov môžu prísť o stovky miliónov eur. Podľa bankárov je takáto situácia počas finančnej krízy ako nočná mora.

Stratám z investícií do Madoffových produktov čelí najväčšia banka Španielska Santander, ktorá môže prísť o viac ako miliardu eur. Francúzska banka BNP Paribas odhaduje 348-miliónovú stratu.

(EurActiv / Reuters)