Mafia sa stala najdôležitejšou bankou Talianska

zdroj: Flickr, autor: comedy_nose

Organizácia SOS Impresa vo svojej správe upozornila, že pôžičky od zločineckých skupín sa pre malé firmy stali „národnou núdzou“. Počet podnikov, ktoré dlžia mafii, odhaduje na 200 tisíc.

Rizikovou skupinou sú najmä drobné firmy, ktoré majú čoraz väčšie problémy získať kapitál od bánk. Často nemajú inú možnosť ako obrátiť sa na mafiu. Podľa organizácie ide najmä o majiteľov obchodov a drobných podnikov v strednom veku, ktorí by si len ťažko našli prácu a preto sú pripravení urobiť všetko pre to, aby sa vyhli bankrotu.

„Ide o tradičnú skupinu predavačov potravín, zeleniny, oblečenia, topánok, nábytku alebo kvetov. Tieto kategórie platia oveľa vyššiu cenu za krízu ako ktorékoľvek iné,“ píše SOS Impresa. Asociácia malých podnikov CNA uvádza, že 56 % firiem hlási, že banky v uplynulých troch mesiacoch sprísnili podmienky poskytnutia pôžičiek.

Organizovaný zločin podľa správy  generuje ročný obrat okolo 140 miliárd eur a zisk viac ako 100 miliárd eur. „So 65 miliardami eur k dispozícii je mafia talianskou bankou číslo jeden,“ uvádza SOS Impresa v stanovisku. Celkové výnosy skupín organizovaného zločinu sa rovnajú asi 7 % výkonu hospodárstva.

SOS Impresa upozorňuje na to, že požičiavanie podnikom sa vzhľadom na hospodársku situáciu stalo pre mafiu lukratívnym zdrojom príjmov a vo svojou prístupe je oveľa sofistikovanejšia a pracuje s profesionálmi.

Poskytovanie pôžičiek podľa správy už v súčasnosti neprebieha v baroch ako v minulosti, ale cez navonok rešpektovaných bankárov, právnikov či notárov.  „Vďaka svojim profesionálom poznajú mechanizmy fungovania legálneho úverového trhu a často majú perfektné znalosti o finančnom stave svojich obetí.“

(EurActiv/Reuters)