Mafia vďaka kríze zarába miliardy

Asociácia Confesercenti, ktorá mapuje tok peňazí v organizovanom zločine v Taliansku, varuje, že vplyv mafie sa v dôsledku krízy rozširuje. Podľa štúdie „Zločin vplýva na biznis“ približne 180,000 malých podnikov sa obrátilo na mafiu so žiadosťou o pôžičky, pretože kreditný nedostatok obmedzil banky pri poskytovaní úverov. Informácie pochádzajú z prvej ruky, pretože aj členovia asociácie platia „pizzo“ (výpalné) zločineckým skupinám vo viacerých regiónoch najmä na juhu Talianska.

Výpalné je pre mafiu najrýchlejšie rozvíjajúcim sa odvetvím čierneho biznisu, ktorým prenikli nielen do podnikov, ale aj do politických kruhov výmenou za ochranu obchodu a zamestnania. Ročný obrat štyroch najväčších skupín mafie – kalabrijskej Ndranghety,  sicílskej Cosa Nostry, neapolskej Camorry a Sacra Corona Unita z Puglie – je cca €130 miliárd. Z toho €92 miliárd špinavých peňazí (asi 6 % talianskeho HDP) je v nočných kluboch, reštauráciách, realitách, mäsiarstvách, trhu s rybami, pekárňach a dokonca aj pohrebníctvach.

V súvislosti s potravinárskym sektorom koluje viacero príbehov o nechutných mafiánskych praktikách. Napríklad o mäsiaroch, ktorí prebaľovali salámy po záruke alebo používali mäso z chorého dobytka alebo pekárňach kúriacich v peciach nebezpečným palivom – v niektorých prípadoch šlo o drevo z rakiev po exhumácii tiel.

Confesercenti však varuje aj pred fenoménom dvojitej morálky, ktorý sa rozmohol medzi podnikmi. Pokiaľ operujú na severe krajiny, správajú sa v medziach zákona, no keď sa presunú na juh, okamžite sa adaptujú na pravidlá hry, ktoré diktuje mafia.

Obchodné aktivity s narkotikami majú cenu €59 miliár, výpalné vynáša okolo €15 miliárd. Čistý zisk tvorí €70 miliárd. Confesercenti tvrdí, že zločinecké skupiny využívajú ekonomickú slabosť a neistotu na posilnenie svojej pozície.  Vyzývajú preto vládu a banky na podporu firiem v zúfalej situácii, aby sa nepridali k tisícom tých, ktoré sa v snahe zachrániť sa, obrátili na mafiu.

Podľa údajov asociácie tak talianski obchodníci a podnikatelia zaplatia mafii €250 miliónov každý deň, €10 miliónov každú hodinu a €160,000 každú minútu. Súčasťou Confesercenti je aj osobitná výskumná skupina, ktorá prenikla do mafie a získali informácie a o štruktúre peňažných odmien v gangoch. Najvyššie „hodnosti“, čiže šéfovia klanov, zarábajú €10,000 – €40,000 mesačne a najnižšie profesie ako výpalníci a díleri dostávajú minimálne €1,500 každý mesiac.

Do boja proti organizovanému zločinu sa už dlho neúpešne angažuje aj talianska vláda. Premiér Silvio Berlusconi sľúbil, že podnikne rázne kroky, aby oslabil vplyv mafie a zároveň vyzval podniky, aby odmietli platiť výpalné, napriek hrozbe násilia. Neapolský región už posilnili vojenské jednotky, ktoré majú pomôcť polícii. Podľa agentúry Reuters kritici však tvrdia, že tieto kroky podnikol len kvôli tomu, aby uspokojil verejnosť a úlohou vojakov nakoniec bude aj tak boj proti nelegálnej migrácii.