Malé firmy sú sklamané novým britským rozpočtom

Britský "Chancellor of the Exchequer" (čestný titul ministra financií) včera (22. apríla) zverejnil detaily nového rozpočtu.

  • Na pomoc nezamestnaným mladým Britom vyčlenili dve miliardy libier.
  • Na zárobok vyšší ako 150,000 libier uvalili 50-percentnú daň.
  • Miliardou libier chcú podporiť bytový trh.
  • Zvýšili dane z benzínu, alkoholu aj cigariet.

Ministrov odhad, že hospodárstvo krajiny klesne o 3,5 %, oslabil libru. Na druhej strane však optimisticky vyhlásil, že začiatkom budúceho roku by sa situácia mala upokojiť.

Federácia malých podnikov FSB (Federation of Small Businesses) sa stažuje, že rozpočet ignoruje problémy malých a stredných podnikov. Uvítali síce snahu vlády zamerať sa na tvorbu pracovných miest, no podľa FSB mali prijať opatrenia na boj proti oneskoreným platbám zo strany súkromných firiem. Federácia chce, aby vytvorili zoznam spoločností, ktoré nie sú schopné platiť načas, a verejne ich vystavili hanbe.

Britské malé a stredné podniky by od vlády chceli, aby ustanovila nezávislého korporátneho mediátora, ktorý by zabezpečil dialóg medzi bankami a malými firmami, aby tak stimulovali tok úverov do podnikov.

John Wright, šéf FSB povedal, že opatrenia na pomoc mladým verejnosť určite uvíta, ale otvorene vyjadril sklamanie, že vláda nič neurobila na to, aby podporila firmy, ktoré nedokážu podržať svojich zamestnancov a musia prepúšťať.

Rozpočet ostro skritizovala aj opozícia, ktorá tvrdí, že ministrove odhady, že v roku 2009 sa krajina začne spamätávať, nie sú pravdivé. Konzervatívny poslanec Philip Hammond tvrdí, že minister Darling nie je voči verejnosti úprimný v otázkach stavu hospodárstva.

Pár hodín po zverejnení rozpočtu sa v médiách objavili predpoklady ekonomického vývoja Medzinárodného menového fondu, ktoré boli oveľa pesimistickejšie. Podľa MMF britské hospodárstvo tento rok klesne o 4,1 % a o 0,4 % budúci rok.

Minister Darling však aj napriek tomu trvá na svojich vyhláseniach, no pripustil, že presný odhad vývoja hospodárstva je v súčasnosti takmer nemožný.