Malé podniky kritizujú výmenný program EÚ-Čína

Pozadie:

Európske firmy prenikajú na čínsky trh len veľmi ťažko a to aj napriek silným väzbám medzi Pekingom a Bruselom. Jazykové a kultúrne rozdiely sú považované za najväčšie bariéry pre úspešný obchod.

Európska obchodná komora v Číne minulý mesiac zverejnila správu, v ktorej obvinila čínske úrady, že poskytujú citlivé údaje o podnikoch z EÚ  miestnej konkurencii. V súčasnosti prebieha niekoľko iniciatív na posilnenie spojenia medzi Čínou a európskymi firmami vrátane tréningových programov a v blízkej budúcnosti by mali otvoriť centrum európskych MSP.

Otázky:

Podnikateľská loby UEAPME tvrdí, že Program výmeny a školenia manažérov EÚ-Číny (METP), v rámci ktorého európski podnikatelia absolvujú jazykový a kultúrny pobyt v Číne, je neefektívnym spôsobom ako míňať verejné peniaze.

Luc Hendrickx z UEAPME pri zverejnení piatej výzvy na predkladanie žiadostí o prijatie do programu METP vyhlásil, že verejných peňazí je málo a treba ich zacieliť lepšie. „Tento program je pre pár šťastných. Prajem to všetkým tým, ktorí sa môžu zapojiť, no nemôžeme o tomto programe hovoriť, že je určený pre MSP.“

Schému uviedli v roku 2007 a bude trvať do roku 2011. Zúčastneným platia intenzívny sedemmesačný jazykový kurz na čínskej ekonomickej univerzite, okrem toho absolvujú pravidelné cesty do priemyselných závodov a dostávajú vreckové tisíc eur mesačne na pokrytie nákladov na život.

Doteraz program absolvovalo 320 európskych a 200 čínskych manažérov a podnikateľov. Čínski zúčastnení kurzy absolvovali v Manchestri, Paríži a Bruseli a dostávajú 1650 eur mesačne.

Na tejto medzivládnej spolupráci sa EÚ podieľa 17 miliónmi eur a Čína 6 miliónmi eur. Európania tvrdia, že to bolo pre nich veľkým prínosom a pochopili čínske zvyky a nadobudli kľúčové obchodné kontakty.

Podľa Hendrickxa je cieľ obdivuhodný, no pre väčšinu MSP nedostupný. „Úprimne, ak sa pýtate, či je to pre MSP zaujímavé, musím povedať – nie, vôbec. MSP nemôžu zamestnanca poslať na rok do Číny,“ vysvetlil a dodal, že pre malé podniky by bolo užitočnejšie kratšie obdobie. Podniky podľa Hendrickxa neuvažujú v takej veľkej miere o zakladaní svojich pobočiek v Číne, zaujímajú ich skôr právne otázky najmä v oblasti ochrany ich intelektuálneho vlastníctva.

METP je určený manažérom a podnikateľom od 26 do 40 rokov a musia mať minimálne dvojročnú prax. Okrem toho aj akademické pozadie a tiež zaujímavý podnikateľský nápad. Tieto limity však zainteresovaní kritizujú, pretože mnohí podnikatelia začínajú sami a väčšinou nemajú vysoké akademické tituly.

Záujemcovia o zapojenie sa do piateho kola METP môžu svoje žiadosti podávať do 5. Januára 2010.