Merkelová varuje Britov

Britský premiér a nemecká kancelárka, Zdroj: TASR/AP Photo/Ian Langsdon, Pool

Podľa nemenovaného zdroja týždenníka Der Spiegel varovala nemecká kancelárka Angela Merkelová britského premiéra Davida Camerona, že zavádzanie limitov by „mohlo byť bodom, odkiaľ niet návratu“.

„Ak Cameron bude naďalej trvať na obmedzení prisťahovalectva z ostatných členských štátov, kancelárka prestane mať záujem udržať Britániu v EÚ,“ dodal zdroj týždenníka. Z únie doteraz nevystúpil žiaden štát. V Lisabonskej zmluve sú však mechanizmy, ktoré členskému štátu umožňujú legálne odísť z európskeho spoločenstva.

Na poslednom európskom summite sa Merkelová podľa zdroja z jej okolia snažila Camerona presvedčiť, aby jeho vláda nezavádzala kvóty pre imigrantov. Podľa posledných výrokov niektorých britských predstaviteľov sa však zdá, že jej slová nepadli na úrodnú pôdu

Nielen Merkelová, ale aj Európska komisia sa vyjadrili, že zavádzanie imigračných kvót by bolo porušením základných princípov EÚ, teda práva občanov únie žiť a pracovať v ktoromkoľvek členskom štáte.

Konzervatívci sa dostávajú pod tlak

Britský minister financií George Osborne tvrdí, že údajná nemecká reakcia na budúce zmeny v britskej politike je len špekulácia, avšak dodal, že vláda bude pri riešení obáv zo zvýšenej migrácie konať v národnom záujme.

Cameronova Konzervatívna strana sa pred budúcoročnými parlamentnými voľbami dostáva pod tlak antieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). Strana chce výrazne obmedziť prílev migrantov do Británie, pričom je aj za vystúpenie z európskej dvadsaťosmičky. Jej narastajúca popularita znižuje šance konzervatívcov na znovuzvolenie.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnil Observer, by až takmer jedna tretina voličov podporila UKIP, ak by vedela, že kandidát tejto strany môže vyhrať v danom volebnom obvode.

Konzervatívci teraz sľubujú, že v prípade znouzvolenia sa pokúsia obmedziť prisťahovalectvo z ostatných členských štátov.

Ak Cameron vyhrá blížiace sa voľby, v roku 2017 chce v krajine uskutočniť referendum o zotrvaní v EÚ. Britský premiér tvrdí, že svoju krajinu chce udržať v reformovanej únii. Problém vidí v tom, že nie je vôbec jasné, či reformy, ktoré žiada, ostatné členské štáty akceptujú.

Po východnom rozšírení únie v roku 2004 sa do Británie prisťahovalo veľa občanov z nových členských štátov. Briti, ktorí rozšírenie EÚ podporujú, tvrdia, že tento krok pomohol britskej ekonomike rásť.

Kritici naopak tvrdia, že rozšírenie a následný prílev migrantov z nových členských krajín, spôsobili veľký tlak na služby v oblasti zdravotníctva, bývania a vzdelávania.

EurActiv.com