Mestá sú frustrované inovačnou politikou

„Sme trošku frustrovaní zameraním sa na výskum a vývoj a trhové inovácie. Sú síce dôležité pre európsku konkurencieschopnosť na globálnom poli a určite ich význam nepodceňujeme. Znepokojuje nás však, že pozícia miest ako inovátorov a sprostredkovateľov trhových inovácií, nie je súčasťou diskusie,“ vysvetlil.

Eurocities lobuje v mene veľkých miest a v najbližších dňoch plánujú stretnutie s komisárkou zodpovednou za inovácie Maire Geogheganovou-Quinnovou, aby jej vysvetlili svoje stanovisko.

Podľa jeho slov zelená agenda je hlavným motívom zmien a mnohí územní plánovači, ale aj občania prehodnocujú spôsoby využívania verejných služieb. Niektoré mestá sa spájajú s firmami a spolupracujú napríklad na zlepšovaní energetickej efektívnosti budov.

Verejno-súkromné partnerstvá sa podľa Bevana stávajú čoraz bežnejšie a budú ešte viac narastať. Pripustil však, že mnohé projekty sa dostali pod paľbu kritiky za to, že ich cena bola vyššia ako sa pôvodne plánovalo.

Zdôraznil, že je záležitosťou každého mesta, či vstúpi do partnerstva so súkromnou firmou, no pokiaľ si ich Brusel nevšimne, ostanú na súkromný sektor odkázané všetky. Projekty samostatne spracúva napríklad Viedeň, do partnerstiev zasa na druhej strane vo veľkej miere vstupuje Štokholm. „Je to záležitosťou každého mesta a záleží to aj do kultúry,“ dodal.

Deficity verejných financií vyvíjajú tlak na mestá a vyžadujú od nich, aby hľadali inovatívne spôsoby práce, no aj e-government môže dokázať, ako rapídne sa môže zmeniť ich fungovanie.

Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.