Metanol sa bude riešiť v EÚ

Zdroj: Bill Stilwell, www.creativecommons.org

"Kauza s metanolom sa bude túto stredu prerokovávať v Európskom parlamente vo výbore pre životné prostredie“, uviedol včera na sociálnych sietiach český sociálnodemokratický poslanec Pavel Poc, ktorý vo výbore zasadá.

Informovaný zdroj z blízkosti europarlamentu pre EurActiv povedal, že pokiaľ sa téma nedostane na agendu v stredu, výbor sa ňou bude zaoberať vo štvrtok.

Podľa vyjadrenia europoslanca Poca bude k hlavným témam patriť reakcia Systému včasného varovania pre potraviny a krmivá (RASFF), ktorý slúži na zdieľanie informácií o prípadnom riziku v potravinách a krmivách medzi Európskou komisiou, členskými štátmi EÚ a EFTA (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) a Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA), či komunikácia a spolupráca medzi európskymi inštitúciami a českými úradmi.

Plénum Európskeho parlamentu, ktoré zasadalo minulý týždeň sa podľa europoslanca Poca nemoholo problémom zaoberať, pretože jeho program je pevný a zaraďovanie nových bodov do programu počas rokovania je prakticky nemožné.

Pančovaný alkohol má v Českej republike už 21. obeť. Ľudia sa ním otrávili po použití alkoholu s vysokým obsahom zdraviu škodlivého metanolu. Ministerstvo zdravotníctva preto na konci minulého pracovného týždňa vyhlásilo zákaz predaja tvrdého alkoholu.  

"Požiadal som preto ministra zdravotníctva Leoše Hegera, aby mi všetky dostupné informácie čo najrýchlejšie poslal“, napísal na svojich webových stránkach ďalší český europoslanec Milan Cabrnoch, ktorý je tiež členom výboru pre životné prostredie a verejné zdravie.

„Zároveň som pána ministra vyzval, aby zaistil reprezentatívnu účasť zástupcov Českej republiky na stredajšom rokovaní (výboru EP) pokiaľ možno na vládnej úrovni“, dodal.

Cabrnoch varoval pred tým, že pokiaľ sa európski politici nedostanú potrebné informácie, Českej republike hrozí „hanba, poškodenie mena, a to samozrejme so všetkými ekonomickými dôsledkami na občanov a podniky.“  

Ako uvádza ČTK s odvolaním sa na europoslanca Pavla Poca, metanolovou kauzou by sa mali zaoberať aj európski ministri poľnohospodárstva na svojom stretnutí v Bruseli 24. a 25. septembra.

Dočasný zákaz

Slovenská ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ešte v pondelok 17. septembra uvádzala, že Slovensko obmedzenie dovozu alkoholu neplánuje. Kontrolóri totiž doteraz u našich predajcov otrávený alkohol nenašli a ľudia si len mali dávať pozor na internetový predaj alkoholu.

Na východe Slovenska potvrdili štyroch ľudí s otravou metanolom, ktorí sa otrávili alkoholom z Českej republiky kúpenom na internete.

V utorok (18.9.) ale minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek spolu s ministerkou Zvolenskou informovali o zavedení dočasného zákazu dovozu a predaja liehovín s obsahom alkoholu nad 20 % z ČR, s platnosťou od 17,00.