Microsoft a Yahoo si pýtajú od Komisie zelenú. Neformálne

"Medzi Európskou komisiou a Microsoftom a Yahoo prebiehajú rozhovory o ich partnerstve v otázke internetového vyhľadávača," uviedol pre agentúru Reuters zdroj z prostredia Yahoo Inc, pričom viac podrobností neposkytol.

Experti na pravidlá konkurencie a monopoly tvrdia, že zatiaľ je príliš skoro hodnotiť, či Európska komisia začne formálne skúmať zámer spoločnosti Microsoft integrovať svoj nový vyhľadávač Bing s vyhľadávačom firmy Yahoo. Ak by regulačné orgány začali formálne vyšetrovanie, neformálne rozhovory, ktoré mu predchádzajú, by sa mohli chápať ako dobré znamenie.

Neformálne rozhovory s Európskou komisiou potvrdila aj spoločnosť Micsrosoft.

"Ako sme povedali, keď sme oznamovali dohodu, predpokladáme, že tento obchod bude detailne preskúmaný v USA a v EÚ a diskusie v oboch regiónoch pokračujú," vyhlásil hovorca Microsoftu Jack Evans. Doplnil: "Aj naďalej veríme, že dohoda sa uzavrie na začiatku roka 2010."

Predstavitelia Európskej komisie zatiaľ informáciu nekomentovali.

Microsoft a Yahoo uzavreli predbežnú dohodu o partnerstve v júli a jej platnosť by mala vypršať o desať rokov. Hlavným zámerom je posilniť konkurencieschopnosť voči dominantnému vyhľadávaču Google, ktorý ovláda 67,5 percenta globálneho trhu v tejto oblasti, informoval comScore.

Microsoft a Yahoo sú na trhu internetových vyhľadávačov dvojkou a trojkou. Ak by svoje produkty prepojili, iba v USA by spoločne kontrolovali 30 percent trhu. Súčasne, každá z firiem má iný druh klientov, ich spojením by teda obaja hráči ponúkli komerčne zaujímavejší priestor pre objednávateľov reklamy.

Americké protimonopolné úrady požiadali minulý týždeň obe firmy, aby poskytli k zámeru viac informácií a dokumentov, čo môže naznačovať, že verdikt padne až o niekoľko mesiacov a skúmanie bude dlhé. Obe firmy sa nechali počuť, že skončenie šetrenia nepredpokladajú skôr ako na začiatku roka 2010.

Rovnako tiež nie je isté, akú rolu zohrá v obchode Európska komisia. Nie je zrejmé, či je pre podpis zmluvy nevyhnutné i jej schválenie alebo postačí len súhlas amerických orgánov.

"V dôležitých prípadoch, kde sa vynárajú komplexné otázky, firmy môžu chcieť od Komisie isté ubezpečenia o tom, či sa nevyskytnú obavy ohľadne konkurencie," vyhlásil bruselský právnik a špecialista na pravidlá konkurencie, ktorý si neželal byť menovaný.

Microsoft verí, že sa mu podarí presvedčiť regulačné orgány v USA a v EÚ, že silnejšia konkurencia pre Google je v záujme zachovania konkurencie na trhu a v záujme spotrebiteľov.

EurActiv/Reuters