Microsoft opäť v spore s EÚ

Krátka správa

Komisia len nedávno odsúdila Microsoft za neposkytnutie informácií o interoperabilite pre konkurenčné firmy (EurActiv 23/10/07) a už opäť odštartovala nové šetrenie voči spoločnosti. Dôvodom sú údajné ďalšie nekorektné praktiky vyplývajúce z dominantného postavenia. V tlačovej správe zo 14. januára 2008 je vymenovaných niekoľko problémov:

Informácie o interoperabilite:

  • Balík Office. Microsoft je podozrievaný z utajovania dôležitých informácií o programoch, ktoré sú medzi používateľmi osobných počítačov najrozšírenejšie. Ide konkrétne o aplikácie Word, Excel, Power Point a Access. Konkurencia sa domnieva, že Microsoft zneužíva svoje postavenie a zabraňuje tak kompatibilite týchto svojich produktov s inými, ktoré vyvíjajú konkurenčné spoločnosti.
  • Serverové produkty. Funkčnosť niektorých aplikácií, napríklad e-mailových klientov, je závislá od komunikácie so vzdialenými servermi. Komisia sa bude zaoberať interoperabilitou niektorých produktov spoločnosti Microsoft, vrátane známeho servera Microsoft Exchange.
  • .NET. Ide o programovací jazyk spoločnosti Microsoft, na ktorom stavia svoje produkty. Komisia bude overovať, či je alebo nie je tento kód vyvinutý tak, aby zabraňoval konkurenčným vývojárom v slobodnom vytváraní vlastných programovacích jazykov. Známou a pomerne obľúbenou alternatívou k .NET je napríklad Java vyvinutá firmou Sun Microsystems.

Spájanie programov:

  • Internet Explorer. Tento internetový prehliadač je súčasťou každého vydania operačného systému Windows. Jestvujú preto obavy, že takáto praktika môže negatívne vplývať na konkurencieschopnosť alternatívnych prehliadačov.
  • Vyhľadávacie produkty v rámci desktopu. Predmetom skúmania bude aj vývoj produktov, ktoré dokážu vyhľadávať informácie na internete a lokálnom disku daného počítača súčasne.
  • Windows Live. Viazanie vyhľadávacích produktov k operačnému systému Windows je podobným prípadom, ako už spomenuté viazanie prehliadača Internet Explorer k operačným systémom.

Nové šetrenie Komisie je odpoveď na sťažnosť zo strany Európskeho výboru pre interoperabilné systémy (ECIS) z februára 2006 a sťažnosť zo strany spoločnosti Opera z decembra 2007.

ECIS, ktorý združuje najväčších konkurentov Microsoftu ako Sun Microsystems, IBM, Adobe a Oracle, sa sťažoval predovšetkým na nekompatibilitu s produktmi vyvinutými Microsoftom. Vo včerajšom stanovisku uvádza: „ECIS víta oznámenie Komisie ako nevyhnutný krok smerom k splneniu pravidiel konkurencie zo strany Microsoftu.“

Spoločnosti Opera prekáža najmä viazanie prehliadača Internet Explorer s operačným systémom Windows. Keďže aj Opera je členom ECIS, tento Výbor podporil aj túto sťažnosť.

Microsoft vo svojom tlačovom vyhlásení uviedol, že „pri vyšetrovaní bude s Európskou komisiou plne spolupracovať.“