Miestne meny na vzostupe

Zdroj: disney-dollars.com

Pozadie:

Miestne meny sú v podstate kupóny, ktoré akceptujú len v obmedzenej obchodnej oblasti (trh mesta alebo okresu). Podniky v tejto lokalite súhlasia s využitím týchto „peňazí“ a prijímajú ich výmenou za služby alebo tovar. Hodnota miestnych mien je často zhodná s hodnotou národnej meny.

Jeden z najväčších experimentov s takýmto obeživom prebehol v rakúskom  meste Wörgl, ktoré v roku 1932 takto odpovedalo na recesiu. Miestna nezamestnanosť sa rapídne znížila, keďže nová mena podporila obchodné aktivity. V roku 1933 však menu stiahli pre odpor regionálnej vlády a centrálnej banky.

Otázky:

Kým v minulosti sa miestne meny spájali najmä s malými trhmi, dnešné experimenty sa zameriavajú na širšie mestské oblasti. Vlastnú menu nedávno (v septembri) zaviedol britský Brixton. Brixtonská libra (B£) je už štvrtou novou menou vo Veľkej Británii od roku 2007 a v súčasnosti ju akceptuje 60 podnikov.

Podobný zámer od nového roku ohlásilo aj írske mesto Kilkenny. V tomto malom stredovekom mestečku v súčasnosti prebieha súťaž o dizajn náhrady eura – meny „cat“. Na bankovkách sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia bývalí hráči a tréneri miestneho hurlingového tímu „The Cats“ (Mačky). Populárne turistické centrum chce z meny spraviť miestnu atrakciu na jednej strane a na strane druhej chce takto návštevníkov donútiť k tomu, aby všetky „caty“ minuli na mieste, pred tým ako ho opustia.

Aby podporili využívanie miestnej meny jeden jeden „cat“ sa bude dať kúpiť za 95 eurocentov, pričom v obchodoch sa zaň bude môcť kúpiť tovar v hodnote 1 eura. V praxi to v podstate znamená, že za využitie miestnej meny má návštevník 5 % zľavu v tamojších obchodoch. Mesto dokonca zvažuje možnosť používať čipové platobné karty.

Starosta mestečka Malcolm Noonan dúfa, že v prípade, že turisti svoje „caty“ neminú, nechajú si ich ako spomienku a nebudú ich zamieňať späť za eurá. Keď mesto Lewes na juhu Anglicka pred rokom zaviedlo svoju „libru“, zistilo sa, že mnohé z prvých bankoviek predali cez Ebay za oveľa vyššie ceny ako bola ich nominálna hodnota, ktorá sa rovná libre šterlingov. Cieľom anglického mesta bolo stimulovať miestny obchod. Za každú vydanú „leweskú libru“ bola jedna libra šterlingov stiahnutá z obehu a odložená v banke, aby sa vyhli riziku miestnej inflácie.

Ďalším príkladom je bavorské mesto Prien am Chiemsee. Miestnu menu „chiemgauer“ zaviedli v roku 2003, vtedy išlo o projekt učiteľa a jeho študentov. Inú ako národnú menu možno nájsť aj v Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Španielsku, Taliansku a Lotyššku. Systém skúšajú aj v USA, kde v regióne Berkshire, štátu Massachusetts 370 podnikov prijíma menu „berkshares“.

Vo svojich zábavných parkoch od roku 1987 používa „disney dolár“ aj spoločnosť Walt Disney. Podobá sa na štátnu menu, no miesto prezidentov sú na ňom zobrazené kreslené postavičky.

Miestne meny však často kritizujú, skeptikom sa nepáči, že ľudí lákajú na tieto „darčekové poukážky“. Obchodníci v susedných regiónoch sa sťažujú na to, že sú takto postavený do znevýhodnenej pozície. Mestá sa bránia, že účelom ich mien je podporiť zamestnanosť a vštepovať miestnu hrdosť.