Minister Becík chce otvoriť prístupovú zmluvu

Šéf rezortu pôdohospodárstva SR Stanislav Becík chce na stretnutí Rady ministrov poľnohospodárstva 23. marca navrhnúť otvorenie prístupovej zmluvy s EÚ. „Budem požadovať, aby sa otvorila prístupová zmluva,“ povedal pre agentúru TASR. Požiadavka je jasná – dorovnanie podmienok poľnohospodásrkych dotácií pre štáty, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004 a 2007.  

Minister zvažuje aj to, že sa obráti na „bruselský súd“. Chce sa ho opýtať „či mala vláda v roku 2003, keď sa podpisovala prístupová zmluva, mandát na to, aby diskriminovala rezort pôdohodspodárstva tým, že sa dostal do desaťročného prístupového procesu“. Pripomenul, že dorovnanie podmienok pre nové členské štáty má byť podľa zmluvy až v roku 2013 a „takýmto spôsobom sa štedro dotované poľnohospodárske a potravinárske produkty z európskej 15 dostávajú na náš trh“.

Becík pred časom listom požiadal eurokomisárku Fisher Boel o hĺbkovú analýzu situácie na trhu s mliekom v EÚ a jej predloženie spolu s návrhmi opatrení na riešenie tejto krízovej situácie práve na Radu ministrov poľnohospodárstva 23. marca. 

Europoslanec Peter Baco považuje za najefektívnejšiu cestu riešenia „mliečnej krízy“ dočasné stanovenie minimálnej ceny mlieka. „Je to opodstatnené aj preto, že principiálne platí zásada, že keď sa reguluje kvótami množstvo, je chybou neregulovať aj cenu. Ak sa vo finančnom sektore aplikujú nebývalé a doteraz nepredstaviteľné protitrhové opatrenia, je opodstatnené, neštandardné opatrenia prijať pre krízovú – neštandardnú situáciu v surovom mlieku, ako najcitlivejšej komodite na agrárnom trhu.“

Na zlú situáciu na mliečnom trhu podľa neho vplýva aj výška DPH, ktorá je na Slovensku takmer dvojnásobná ako v Čechách, spolu s prudkou devalváciu národných mien okolitých štátov.