Ministri sa pokúsia o pokrok pri spoločnom bankovom dohľade

Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Ministri členských krajín EÚ budú dnes riešiť sporné otázky týkajúce sa úloh Európskej centrálnej banky v rámci jednotného dohľadu nad bankami, ktorý je prvým krokom smerom k bankovej únii. „Záležitosť je vysoko technická, politicky nabitá a zároveň podlieha termínom. Musíme však hľadať kompromisy, aby sme sa dostali z krízy,“ reagoval pre Reuters nemenovaný diplomat.

Návrh bankovej únie je postavený na troch pilieroch. Okrem jednotného systému dohľadu ide o rezolučné fondy pre problémové banky a spoločná garancia vkladov. Cieľom je obnoviť stratenú dôveru.

Naráža však na viacero prekážok. Kým Nemecko žiada, aby ECB kontrolovala len systémovo dôležité banky a nie všetky, Veľká Británia, ktorá je mimo eurozóny, sa snaží ochrániť od vplyvu centrálnej banky bloku.

Spojené kráľovstvo navrhuje, aby krajiny bez eura mali právo zablokovať rozhodnutia ECB, ktoré by mohli mať dosah na ich záujmy. Keďže Británia v tejto skupine dominuje, mnohé štáty to vnímajú ako žiadosť o veto a sú proti.

Nemecko chce zasa chrániť svoje postavenie voči svojim regionálnym sporiteľniam. Okrem toho sa obáva, že čím viac bánk sa schéma bude týkať, tým vyšší by mohol byť účet za riešenie ich problémov. Najväčšia ekonomika by zrejme musela zaplatiť najvyšší podiel.

Jednotný bankový dohľad je však podmienkou toho, aby sa banky mohli cez trvalý euroval rekapitalizovať priamo, čím by sa prelomil bludný kruh medzi nimi a fiškálnou pozíciou krajín. Priama reakapitalizácia cez permanentný záchranný fond je zasa jednou z podmienok pre spustenie dlhopisového programu ECB.

Význam schémy zdôraznilo Španielsko. „V prípade Španielska je hospodárska obnova zložitá, priam nemožná, kým nebudú vyriešené pochybnosti spojené s eurom. Španielska vláda je preto presvedčená o fundamentálnom význame bankovej únie,“ vyhlásil španielsky minister hospodárstva Luis De Guindos na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli.

(EurActiv/Reuters)