Ministri schválili tri orgány finančného dohľadu

Ministri financií EÚ včera rozhodli o vzniku troch Európskych orgánov dohľadu (EBA, ESMA a EIOPA) po tom, čo Británia ustúpila po dosiahnutí troch ustanovení zaručujúcich fiškálnu suverenitu.

V októbri Briti rozhovory zablokovali, pretože chceli vysvetlenie, ako by nové inštitúcie mohli intervenovať  do rozhodnutí členských štátov. K dohode došlo až po tom, čo ministri rozhodli o tom, že členský štát sa môže na radu obrátiť v prípade, že nesúhlasí s postupom jedného z orgánov, zvrátiť ho môže pokiaľ sa na jeho stranu postaví minimálne 14 členských štátov a ak ani toto nepomôže, bude sa môcť apelovať na Európsku radu.

Napriek tomu britskí konzervatívci slovne útočili na ministra financií Alistaira Darlinga za postúpenie finančnej kontroly Bruselu. „Je jasné, že teraz môžu robiť rozhodnutia, ktoré môžu mať fiškálne dôsledky, no všetko, čo vlády môžu urobiť, je apelovať voči týmto rozhodnutiam,“ vyhlásil konzervatívec Mark Hoban.

Orgány dohľadu však budú teraz čeliť Európskemu parlamentu. Niektorí europoslanci majú rovnaký názor ako Briti, čo je predzvesťou ďalších tenzií.