MMF: Najprv treba vyčistiť banky

„Kríza spôsobí, že milióny ľudí stratia prácu a budú čeliť chudobe, čo môže viesť k sociálnym nepokojom a dokonca vojnám a preto treba rýchlo konať,“ povedal šéf MMF Dominique Strauss-Kahn na stretnutí Svetovej organizácie práce (ILO).

Podľa jeho slov by MMF mal v najbližších dňoch prehodnotiť svoje hospodárske prognózy, pričom na základe neoficiálnych odhadov by svetová ekonomika prvýkrát za posledných 50 rokov mala zažiť kontrakciu v rozmedzí 0,5 – 1,0 %. V rozvojových krajinách by to malo byť až o 3 %.

Analytici MMF však stále veria, že ozdravovanie začne už v roku 2010. Upozorňujú najmä na potrebu podpory dopytu, avšak mnohé banky vyčerpali svoje možnosti v menovej politike a ich úrokové sazdby dosiahli svoj limit. Strauss teda vyzýva vlády k väčším stimulom až do výšky 2 % HDP, no uvedomuje si, že nie každá krajina si ho môže dovoliť.

Odobitne však zdôraznil, že predpokladom úspechu boja proti hospodárskej kríze je v prvom rade stabilizácia finančného sektora. „Aj keď ,vykupovanie´ bánk je politicky nepopulárne, podniky a domácnosti neprežijú bez plne funkčného bankového systému,“ povedal. „Hospodárstvo môžete stimulovať koľko chcete, no bude to zbytočnou investíciou, pokiaľ nebude finančný sektor zdravo pracovať,“ uzavrel.

(EurActiv / Reuters)