MMF Slovinsko vyzýva k ďalším reformám

Alenka Bratušeková (Zdroj: Európska komisia)

Po roku špekulácií, že sa Slovinsko stane šiestou krajinou eurozóny, ktorá požiada o medzinárodný záchranný program, vláda v decembri oznámila, že situáciu svojich problémových bánk vyrieši bez vonkajšej pomoci.

Európska komisia schválila štátnu pomoc pre Nova Ljubljanska Banka (NLB) v celkovej výške približne 4,5 miliardy eur a pre Nova Kreditna Banka Maribor (NKBM) v hodnote 2,1 miliardy eur.

Likvidácia finančných inštitútov Factor Banka a Probanka by mala Slovinsko do konca roka 2016 stáť 1,2 miliardy eur. EK tiež odobrila rekapitalizáciu tretej najväčšej slovinskej banky Abanka vo výške 348 miliónov eur.

Vláda do bánk zatiaľ naliala kapitál vo výške 3,2 miliardy eur. Zlé úvery, ktoré dosahujú takmer štvrtinu hospodárskeho výkonu krajiny, začala presúvať do štátnej „zlej banky“.

Na vládny program pozitívne zareagovala ratingová agentúra Standard & Poor’s, ktorá po opakovanom znížení hodnotenia krajiny, v piatok potvrdila rating krajiny na úrovni A- so stabilným výhľadom.

Poukázala však na rastúci vládny dlh, slabé vyhliadky pre ekonomiku, nízku mieru investícií a zlý stav trhu práce.

Svoje pravidelné hodnotenie vydal aj Medzinárodný menový fond. Odhaduje, že slovinská ekonomika tento rok klesne o 1,1 %. Krajinu teda čaká tretí rok recesie.

Zároveň Ľubľanu vyzval, aby zvýšila čerpanie štrukturálnych fondov, fiškálnu konsolidáciu a privatizáciu. Zdôraznil tiež, že Slovinsko musí realizovať odkladané reformy na stabilizovanie ekonomiky, napriek tomu, že v súčasnosti čelí menšiemu tlaku.

Mandát vlády premiérky Alenky Bratušekovej končí o dva roky. Zaviazala, že sa sústredí na reformy a ekonomiku, no bližšie detaily nezverejnila.

Na predaj pritom ponúkla už 15 štátnych firiem, vrátane poprednej banky NLB, štátneho telekomunikačného operátora, aeroliniek Adria Airway. Žiadnu z nich sa jej zatiaľ nepodarilo predať.

(EurActiv/TASR/Reuters)