Mobilné telefóny budú používať rovnaké nabíjačky

Výrobcovia mobilných telefónov, ktorých produkty majú spoločne 90-percentný podiel na európskom trhu, sa dohodli na používaní spoločného štandardu nabíjačky. Všetky produkty spoločností Apple, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Texas Instruments, NEC, Qualcomm a Research In Motion budú pre nabíjanie používať rozhranie microUSB.

„Nový štandard bude pripravený do roku 2010,“ vyhlásila Bridget Cosgrave, generálna riaditeľka high-tech priemyselného združenia Digital Europe. Spoločná nabíjačka bude určená zatiaľ len pre európsky trh. Predpokladá sa však, že firmy svoje rozhodnutie zopakujú aj na ďalších trhoch – podobne, ako v prípade jednotného GSM štandardu na začiatku 90. rokov.

Dohoda najväčších výrobcov mobilných telefónov umožní, aby sa nové mobilné telefóny predávali aj bez pribalenej nabíjačky, čo zníži množstvo elektroodpadu. Cosgrave v tomto smere nespresnila, aký by mohol byť cenový rozdiel medzi telefónom s nabíjačkou a bez nej.

Günter Verheugen, komisár pre podnikanie, vyzdvihol krok výrobcov mobilných telefónov. Podľa neho, nová univerzálna nabíjačka sa po celej EÚ začne v bežnej praxi používať do troch rokov. Cosgrave však doplnila, že to bude v prvom rade závisieť od spotrebiteľov a tempa výmeny starých telefónov za nové.

Spoločnú nabíjačku by mali využívať iba tie telefóny, ktoré majú dátovú hardvérovú výbavu – teda 3G telefóny a tzv. „smartphones“ (inteligentné telefóny, ktoré v sebe spájajú mikropočítač a telefón, prípadne ďalšia zariadenia, spravidla GPS navigáciu). Ich podiel na európskom trhu v súčasnosti dosahuje 25 percent. Voči tomuto prístupu namietajú kritici, ktorí tvrdia, že v konečnom dôsledku pôjde o diskrimináciu používateľov klasických mobilných telefónov. Komisár Verheugen však poukazuje na trend, ktorý hovorí, že v blízkych rokoch vyspelejšie telefóny úplne nahradia zariadenie bez dátovej výbavy.

Prechod na spoločný štandard nebude pre priemysel predstavovať prakticky žiadne zvýšenie nákladov. Rozhranie microUSB všetci z výrobcov poznajú a mnohí ním vybavujú svoje produkty.

Günter Verheugen uzavrel, že cieľom je mať „v priebehu niekoľkých rokov“ spoločný napájač pre všetky zariadenia, vrátane laptopov, kamier, fotoaparátov a inej elektroniky. Ich výrobcovia však zatiaľ o tom neuvažujú.

Pozície

„Som veľmi rád, že priemysel dosiahol dohodu, ktorá veľmi uľahčí život spotrebiteľom. Budú môcť nabíjať svoje mobilné telefóny kdekoľvek cez spoločnú nabíjačku. Bude to tiež znamenať menej elektro-odpadu, pretože ľudia viac nebudú musieť vyhadzovať nabíjačky, ak si kúpia nový telefón,“ vyhlásil komisár pre podnikanie Günter Verheugen.

Bridget Cosgrave, generálna riaditeľka Digital Europe, komentovala: „Sme potešení oznámením o Memorande o porozumení, ktoré podpísali hlavní výrobcovia mobilných telefónov, ktorí spoločne predstavujú viac ako 90 percent európskeho trhu. Toto memorandum definuje špecifické opatrenia, ktorá treba prijať, aby sa zvýšila kompatibilita medzi mobilnými telefónmi a nabíjačkami.“

Konzervatívny europoslanec Malcolm Harbour (UK), ktorý je hovorcom svojej strany pre spotrebiteľské záležitosti, povedal: „Dni odpadových košov plných nepotrebných starých nabíjačiek  budú čoskoro preč. Prevládlo spoločné porozumenie. Je to jednoduchá dohoda, ktorá má nesmierne pozitívny dôsledok pre životy používateľov. Nebudeme sa musieť viac báť, že zabudneme svoju nabíjačku a budeme sa musieť všade naokolo pýtať, ktorá je kompatibilná.“