Na ceste do jadra sme otočili v otázke vyslaných pracovníkov

vyslaní pracovníci

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, vpravo premiér SR Robert Fico, vľavo český premiér Bohuslav Sobotka. Foto: TASR /AP

Slovensko nie je „v zákopovej pozícii“ pokiaľ ide o smernicu o vyslaných pracovníkoch. Povedal to premiér Robert Fico na včerajšej tlačovej konferencii, ktorú na tému „Krajine sa darí“ zvolal spolu s ministrami práce Jánom Richterom a financií Petrom Kažimírom.

Slavkovský formát

Vláda dnes uprostred vládnej krízy schvaľuje mandát pre premiéra Fica na rokovania o smernici, ktoré dnes absolvuje v Salzburgu v tzv. Slavkovskom formáte. Ten tvorí česká republika, Slovensko a Rakúsko. K trojici šéfov vlád z regiónu sa pridá aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Témou bude okrem celkovej reformy únie aj smernica o vysielaní pracovníkov.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/macron-bude-na-vychodnom-turne-riesit-vyslanych-pracovnikov/

Na žltú kartu sa zabudlo

V čase keď Európska komisia návrh smernice predložila, vystavilo mu 11 členských krajín, vrátane Slovenska, tzv. žltú kartu.

Smernica žiada, aby boli vyslaní pracovníci platení nie minimálnou mzdou, ale mzdou bežnou pre daný sektor v konkrétnej krajine.

Francúzsko vidí vo vyslaných pracovníkov z východnej Európy nástroj sociálneho dumpingu a neférového tlaku na mzdy domácich pracovníkov. Nové členské krajiny majú zase pocit, že nižšia mzdová úroveň je pri cezhraničnom poskytovaní služieb ich hlavná konkurenčná výhoda.

Európska komisia ich argumenty ale neuznala a návrh nestiahla.

O kompromisnom znení smernice sa momentálne intenzívne rokuje. Dohoda by mala byť na svete do októbra, povedal podľa servera webnoviny.sk štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok.

Národnoštátny záujem

„Vyriešenie tejto témy je v národnoštátnom záujme Slovenska,“ napísal včera Úrad vlády SR vo vysvetlení, prečo sa vláda má zísť uprostred koaličnej krízy mimoriadne v utorok.

„Toto je téma, ktorá sa bude jasne dotýkať Slovenskej republiky. Sme pod tlakom umožniť pracovníkom z iných krajín prísť na Slovensko,“ povedal na tlačovej konferencii Fico.

Chce preto legislatívne zakázať sociálny dumping v zákonníku práce.

„Prečo by mali byť znevýhodňovaní naši zamestnanci v porovnaní s lacnejšou pracovnou silou, ktorá sem príde z Ukrajiny, zo Srbska, z Vietnamu alebo neviem odkadiaľ,“ tvrdí premiér.

Ide o rovnakú argumentáciu, ako používajú politici vo Francúzsku pri presadzovaní prísnej smernice o vysielaní. Fico podľa vlastných slov uznáva, že „smernica o vysielaní v rámci EÚ má svoju logiku, len nás nesmie poškodzovať.“

Francúzskemu prezidentovi na tejto téme veľmi záleží, dopĺňa Fico.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/europa-nie-je-supermarket-odkazal-macron-strednej-europe/

Mzdy vraj klesajú

Minister práce Ján Richter potvrdil, že Slovensko je pripravené pristúpiť na „rozumný kompromis“.

Jeho rezort si tiež spravil vyhodnotenie uplatňovania súčasného režimu na vyslaných pracovníkov.

„Nemáme dobré výsledky“. Dáta podľa ministra ukazujú, že mzdy slovenských vyslaných pracovníkov v rámci EÚ sa za posledný rok klesli.

„Rozhodujúce firmy sa o zisk nerozdelili so svojimi zamestnancami. Aj to nás vedie k zmene postoja,“ hovorí Richter.

Sporná doprava

Slovensko však stále tlačí na vyňatie sektoru dopravy spod pôsobenia smernice.

Ak by to nešlo, chce aspoň dosiahnuť, aby sa do mzdy šoférov započítavali aj diéty, teda slovami ministra „všetko, čo je na cesťáku“, s čím majú iné krajiny problém, kedže pre nich nejde o súčasť mzdy.

 

Čítajte aj:

Vyslaní pracovníci: Smernica rozdeľuje štáty a stresuje dopravcov