Nahradí mobil platobnú kartu?

Zákazníci by v blízkej budúcnosti mohli platiť za nákup tovarov a služieb v obchodoch nielen v hotovosti alebo platobnou kartou, ale aj svojím mobilným telefónom. Poskytovanie bankových a finančných služieb sa rozhodli zastrešovať už aj spoločnosti podnikajúce na mobilnom telekomunikačnom trhu.

Asociácia GSMA, ktorá združuje mobilných operátorov vo svete, a EPC, ktorej členmi je približne 8 tis. európskych bánk, sa dohodli, že urýchlia prípravy pre uvedenie produktu mobilných platieb v obchodoch a reštauráciách.

Tzv. iniciatíva „Pay-Buy-Mobile“ sa najskôr zameria na vytvorenie rámca dohôd, od ktorých sa budú odvíjať ďalšie detaily. Ako informuje portál GoMoNews, platby by sa mali realizovať cez „manažér dôverných služieb,“ ktorý by sa mal stať súčasťou softvéru nových mobilných telefónov. Technologicky by mal komunikáciu zastrešiť NFC chipset, ktorého minimálne štandardy by mala GSMA zverejniť v lete.

„Vnášanie väčšej konkurencie na trh s platobnými službami bolo a je mojím cieľom. Dohody ako tieto poukazujú na možnosti nových technológií a inovatívnych prístupov v tomto ohľade. Toto je presne to, čo navrhuje Smernica o platobných službách, ktorá vstúpi do platnosti na konci roka 2009,“ povedal na okraj dohody medzi GSMA a EPC komisár Charlie McCreevy, zodpovedný za vnútorný trh s služby.

Z počinu telekomunikačných firiem má radosť aj komisárka Viviane Reding, ktorá je známa svojím záujmom a niekoľkými iniciatívami v oblasti mobilnej komunikácie. Povedala: „Dobrovoľné priemyselné dohody mobilných operátorov sú vždy vítané, ak prinášajú zákazníkom konkrétne prínosy a posilňujú hracie pole pre európske firmy s ohľadom na konkurenčné pravidlá. Preto vítam [..] oznámenie, ktoré by malo Európu postaviť do čela mobilných platieb.“