Najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi V4 je Česko

Pozadie:

Svetové ekonomické fórum vydalo pravidelnú „Správu o globálnej konkurencieschopnosti“ v rámci ktorej meria Svetový index konkurencieschopnosti (GCI). Poskytuje prehľad kľúčových faktorov posilňujúcich produktivitu a konkurencieschopnosť a 133 skúmaných krajín zaraďuje do rebríčka podľa výsledkov v jednotlivých oblastiach, ktoré zahŕňajú faktory zvyšujúce ekonomickú efektivitu (vyššie vzdelávanie a odborný výcvik, efektívnosť trhu, technologickú pripravenosť), skupinu inovačných faktorov (podnikanie a sofistikovanosť, inovácie) či základné požiadavky (inštitúcie, infraštruktúra, makroekonomika, zdravie a základné vzdelávanie).

Otázky:

Švajčiarsko predbehlo USA a vedie v rebríčku najkonkurencieschopnejších ekonomík sveta. Najviac si pohoršilo Rusko, ktoré zažilo dvanásťmiestny pád na 63. pozíciu. Na chvoste sa ocitli Zimbabwe a Burundi.

Spojené štáty klesli na druhú priečku po prvýkrát od zavedenia indexu v roku 2004. „Krajiny ako USA či Veľká Británia doplácajú na problémy finančných trhov o ktorých sme nevedeli. Dôvera v švajčiarske banky tiež poklesla (44. miesto), no americké sa prepadli za úroveň Tanzánie (na 108. miesto),“ povedala Reuters šéfka projektu Jennifer Blanke.

WEF ocenilo Švajčiarsko za jeho inovačnú kapacitu, sofistikovanú podnikateľskú kultúru, efektívne verejné služby, excelentnú infraštruktúru a dobrú funkčnosť trhov. Ekonomika alpskej krajiny sa tiež nevyhla problémom, recesii, ani zoštátneniu najväčšej banky UBS. Vo viacerých aspektoch sa však drží lepšie ako ostatné krajiny. Podľa WEF americké hospodárstvo je síce stále extrémne produktívne, no slabosti si stále vyberajú svoju daň.

Päť členských krajín v prvej desiatke

V prvej desiatke sa umiestnilo päť členských krajín EÚ. Najvyššie Švédsko (4. miesto), za ním Dánsko (5. miesto), Fínsko (6. miesto), Nemecko (7. miesto) a Holandsko (10. miesto).  Švédsko, Dánsko a Fínsko vďačia vysokému umiestneniu najmä vďaka najtransparentnejším inštitúciám, vysokej úrovni vzdelávania a flexibilnému pracovnému trhu.

Nemecko na siedmom mieste má podľa indexu najkvalitnejšiu infraštruktúru a sofistikované podnikateľské prostredie. Na druhej strane má na rozdiel od nordických krajín príliš strnulý pracovný trh.

Z V4 vedie Česko

Spomedzi krajín V4 sa najvyššie umiestnila Česká republika. Problémy jej však spôsobuje makroekonomická nestabilita a kvalita infraštruktúry. WEF ocenilo najmä pokroky, ktoré krajina urobila vo všetkých ostatných dimenziách.

Slovensko sa zaradilo na 47. miesto, hneď za Poľskom. Ešte v roku 2006 sme boli o desať miest vyššie. Štandardne dosahujeme relatívne dobré výsledky u faktorov zvyšujúcich ekonomickú efektivitu (vyššie vzdelávanie a odborný výcvik, efektívnosť trhu, technologická pripravenosť – umiestnenie medzi 29. – 33. miestom), o niečo horšie je to v skupine základných požiadaviek (inštitúcie, infraštruktúra, makroekonomika, zdravie a základné vzdelávanie – 40.-78. miesto) najväčšie nedostatky zaznamenali v oblasti inovačných faktorov  (podnikanie a sofistikovanosť, inovácie – 51. respektíve 68. pozícia).