Návrh bankovej únie: Najťažšia bude dohoda na právomociach ECB

Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Eurozónu čaká kľúčový týždeň. Nemecký ústavný súd v stredu rozhodne, či sú trvalý euroval a fiškálna zmluva v súlade s národným právom. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v ten istý deň v Európskom parlamente predstaví návrh jednotného bankového dohľadu, ktorý bude základom bankovej únie. Ústrednú rolu má hrať ECB.

Minulý týždeň na verejnosť unikol koncept pripravovaného návrhu. ECB by podľa textu mala mať možnosť robiť náhle kontroly či odoberať bankové licencie, čo je v súčasnosti v kompetencii národných kontrolných orgánov. Nové úlohy by mala začať preberať od júla 2013 a plnú autoritu by mala nadobudnúť začiatkom roka 2014.

Vstupu plánu do platnosti však bude zrejme predchádzať ostrá diskusia najmä v dvoch bodoch. V prvom rade ide o otázku, ktoré banky budú priamo podliehať ECB. Návrh počíta so všetkými v eurozóne, čo odmieta napríklad Berlín. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble minulý týždeň zdôraznil, že by sa mala zamerať len na systémovo dôležité inštitúcie.

„Samotná ECB avizovala, že v blízkej budúcnosti nemá potenciál dohliadať na šesť tisíc bánk v EÚ,“ vysvetlil a zároveň sa skepticky pozerá aj na časový rámec, ktorý Komisia presadzuje. „Ak pôjde o väčšie, systémovo relevantné banky, je šanca, že priamy dohľad ECB možno realizovať v blízkej budúcnosti,“ dodal.

V EÚ síce operuje šesť tisíc bánk, no väčšina je malá. Viac ako 90 % všetkých aktív drží len okolo 200 inštitúcií. Berlín chce výnimku zo systému najmä pre svoje štátne a politicky previazané regionálne banky tzv. Landesbanks.

Dosah aj mimo eurozónu

Druhý sporný bod sa spája s tým, že návrh sa dotýka aj dohľadu nad bankami mimo eurozóny. Štáty by mali s ECB nadviazať formálne dohody o úzkej spolupráci. Centrálna banka by následne mohla robiť neohlásené kontroly aj v bankách mimo eurozóny. Mohla by si tiež vyžiadať dokumentáciu, skúmať ju a robiť zápisy a tiež vypočúvať zamestnancov.

To môže vyvolať osobitnú nevôľu vo Veľkej Británii. „Je desať krajín mimo eurozóny, kde ECB nemá miesto pri manažmente alebo dohľade nad prudentnou bezpečnosťou v rámci bankového sektora,“ vyhlásila britská konzervatívna europoslankyňa Kay Swinburneová.

„Veľká Británia by nechcela, aby ECB regulovala jej bankový sektor. Vyzerá to tak, že návrhy si budú vyžadovať jednomyseľnosť, a ja viem o troch, možno štyroch štátoch, ktoré sú vehementne proti,“ zdôraznila.