Nebo sa otvorí ešte viac

Rokovania nadväzujú na dohodu, ktorá vstúpila do platnosti na konci marca a je výsledkom štyroch rokov vyjednávania. Umožňuje leteckým prepravcom lietať z ktoréhokoľvek miesta v EÚ do ktoréhokoľvek miesta v Spojených štátoch a naopak. Priniesť by mala viac možností pre pasažierov a lacnejšie letenky.

Americké federálne zákony predstavujú pre investície európskych spoločností do amerických aeroliniek značné obmedzenia. Hlasovacie práva európskych firiem v amerických leteckých spoločnostiach nesmú presahovať 25 %. Dohoda o otvorenom nebi ale americkým investorom umožňuje disponovať hlasovacími právami až do výšky 49 %. Európska komisia varuje, že toto číslo okreše tiež na 25 % ak rokovania o ďalšej liberalizácii nebudú napredovať.

Najväčším kritikom takto nastavenej dohody je Veľká Británia. Londýn nevylučuje, že využije svoje právo jednostranne sa z nej vyviazať, ak USA neznížia uvalené obmedzenia v rámci prebiehajúcich rokovaní.

Ak ďalšia fáza rozhovorov medzi Bruselom a Washingtonom neprinesie želené výsledky, podľa Komisie môžu byť ustanovenia platnej dohody prehodnotené počas revízie naplánovanej na november 2010. Presvedčiť americký Kongres, aby novú dohodu neblokoval si bude podľa špeciálneho vyslanca USA, Boydena Graya, vyžadovať veľa práce.

Európske letecké spoločnosti chcú, aby USA zmiernili reštrikcie pre prepravcov z EÚ, pretože dohoda je dnes výhodnejšia pre americké aerolinky operujúce v rámci EÚ. Americká spoločnosť môže napríklad lietať z New Yorku do Londýna, kde môže vyzvihnúť pasažierov letiacich do inej európskej destinácie, zatiaľ čo európske aerolinky nesmú operovať lety v rámci Spojených štátoch.