Nejednotní lídri hľadajú na summite riešenia gréckej krízy

Diplomatické zdroje agentúry Reuters tvrdia, že predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa v predvečer summitu stretol s gréckym premiérom Georgeom Papandreouom a paralelne cez telefónne linky prebiehali čulé diplomatické vyjednávania. Napriek tomu sú lídri nejednotní pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či Grécku poskytnúť finančnú injekciu alebo nie.

Diplomati tvrdia, že je možné, že lídri krajín s eurom sa po dnešnom prvom dni summitu dohodnú na špeciálnom stretnutí, kde by preberali grécku situáciu. Situáciu komplikuje rozdielny názor Francúzska a Nemecka ohľadom úlohy Medzinárodného menového fondu pri pomoci Grécku. „Nemci nechcú osobitné rokovanie, kým nebude isté, že sa aj na niečom dohodnú,“ vysvetlil diplomatický zdroj.

Kancelárka Merkelová sa snaží presadiť, aby EÚ v spolupráci s MMF Grécku pomohla, ale len ak nebude iná možnosť. "Nemecko bude dnes a zajtra na summite presadzovať, aby akákoľvek núdzová kombinová bilaterálna pomoc podporená MMF bola poskytnutá len ak to bude posledná možnosť."

Avšak, ak sa stretnutie neuskutoční, mohlo by to vysielať zlý signál. „Ak sa neuskutoční stretnutie lídrov eurozóny, môžeme očakávať, že to trhy negatívne pochopia ako neschopnosť Európanov dohodnúť sa (o Grécku),“ tvrdí diplomat.

Grécko síce oficiálne nepožiadalo o finančnú pomoc, chce len istotu, že Európska únia bude ochotná v prípade potreby zasiahnuť. Má to byť poistkou pre nervózne finančné trhy.

Európskych lídrov znepokojuje aj stav iných ekonomík eurozóny. Okrem Grécka sú rizikovými aj Portugalsko, Španielsko a Taliansko. Pre neisté stanoviská euro voči doláru kleslo na najnižšiu úroveň od mája 2009.

Agentúra Fitch včera znížila rating záväzkov Portugalska o stupeň na AA- pre zhoršenie fiškálnej pozície krajiny v minulom roku. Nevylúčila, že tak urobí opäť, ak krajina nezačne s nápravou.

Ako povedal poľský premiér Donald Tusk, EÚ by mala prejaviť solidaritu voči Grécku spoločným stanoviskom, ktoré by ukončilo špekulácie na trhu.

Grécka kríza oficiálne nie je súčasťou agendy summitu, napriek tomu, že to presadzovala Komisia.  Diplomati tvrdia, že sa lídri pravdepodobne stretnú dnes v noci po oficiálnom skončení prvého dňa zasadania.

Ako informuje agentúra ČTK túto možnosť pripustil aj Robert Fico po stretnutí skupiny krajín V4 s predsedom Komisie Josém Manuelom Barrosom. Podľa neho by eurozóna nemala odmietať účasť Medzinárodného menového fondu na prípadnej pomoci krajine.

„Slovensko by nemalo mať s prihliadnutím na jeho ekonomickú a finančnú silu problém prispieť do nejakého balíka, ktorý požičajú ako peniaze Grékom. Ja som za princíp solidarity,“ cituje ČTK.

(EurActiv/Reuters)