Nemci po dlhom odolávaní zdvihli platy v kľúčových sektoroch

Platy v nemeckom automobilovom sektore a strojárstve pôjdu hore o 4,3 %. Vyplýva to z dohody, ktorú cez víkend so zamestnávateľmi dosiahol najväčší priemyselný odborový zväz IG Metall. Vyššie platy sa týkajú 3,6 milióna pracujúcich. Ide pritom o najvýraznejší rast miezd od roku 1992.

Dohoda má spätnú platnosť od 1. mája 2012 a vzťahuje sa na 12-mesačné obdobie, teda do 30. apríla 2013. Zároveň zaistí, že odborári už nebudú pokračovať v štrajkoch. Zamestnávateľov bude navýšenie stáť približne 7 miliárd eur.

Odborníci pomalý rast miezd v Nemecku považujú za jeden zo zdrojov nebezpečenstva pre eurozónu. Podpísal sa totiž pod vznik nerovnováh medzi členskými štátmi, ktoré tiež viedli k dlhovej kríze. Od roku 2007 platy v Nemecku rástli priemerne okolo 1 %, kým v celom bloku o 2,7 %.

Doterajší mierny rast miezd dokonca nedržal krok ani s mierou inflácie, ktorá bola okolo 2 %. Hoci takto silnela konkurencieschopnosť krajiny a nezamestnanosť dosiahla dvadsaťročné minimum, deformovala sa spoločná mena.

Víkendová dohoda by podľa odborníkov mohla nerovnováhy zmierniť. „Myslím si, že ide o dobrú dohodu, ktorá prispeje k vyrovnaniu v eurozóne,“ uviedol pre Reuters podpredseda think-tanku Bruegel Guntram Wolff.

Kým v krízou sužovaných periférnych krajinách platy klesajú, rastie nezamestnanosť a ekonomiky trápi recesia, nemecká ekonomika sa drží nad vodou a pracovný trh je zdravý. Napriek dlhoročnému tabu, k rastu platov vyzývali aj politické elity, vrátane ministra financií Wolfganga Schäubla. Začiatkom mája vyhlásil, že platy v Nemecku by mali rásť rýchlejšie ako vo zvyšku Európy.

Odborníci zároveň očakávajú, že jednotkové náklady na prácu budú teraz v Nemecku stúpať nad priemerom eurozóny. To by podľa nich mohlo pomôcť periférnym krajinám získať stratenú cenovú konkurencieschopnosť, ktorú stratili medzi zavedením eura a spľasnutím dlhovej bubliny. Zároveň však upozornili, že keď sa oslabí cenová konkurencieschopnosť Nemecka, ovplyvní to celú eurozónu.

Očakávaným pozitívnym účinkom rastu platov je aj posilnenie spotreby Nemcov, čo môže zvýšiť dopyt po importe z európskych partnerov. Ekonómovia sú tiež presvedčení, že vyššie náklady na prácu v Nemecku môžu častom posilniť konkurencieschopnosť dovážaných výrobkov.

Dohoda by sa zároveň mala stať vzorom pre ostatné sektory, ktoré by mali nasledovať. Rast miezd v iných odvetviach však bude zrejme skromnejší. Automobilový priemysel a strojárstvo sú zásadnými časťami nemeckej ekonomiky.

Experti zároveň tvrdia, že znižovanie platov v krajinách ako Grécko a zvyšovanie miezd v Nemecku sú dôkazom, že rovnováhu v eurozóne možno nadobudnúť aj bez vylučovania členov.

(EurActiv/Reuters)