Nemci zachraňujú pred voľbami druhú najväčšiu leteckú spoločnosť

Air Berlin

Lietadlo Air Berlin. FOTO: TASR/AP/Ralf Hirschberger

Európska komisia (EK) súhlasila s plánom nemeckej vlády poskytnúť nesolventnej leteckej spoločnosti Air Berlin preklenovací úver.

Ako uviedla, úver je v záujme cestujúcich a jeho poskytnutie neohrozí hospodársku súťaž.

V platobnej neschopnosti

Nemecká vláda sa rozhodla poskytnúť druhej najväčšej leteckej spoločnosti v Nemecku Air Berlin preklenovací úver vo výške 150 miliónov eur potom, ako aerolínie v polovici augusta oznámili platobnú neschopnosť.

Reagovali tak na rozhodnutie väčšinového akcionára Etihad Airways z Abú Zabí, ktorý sa rozhodol, že roky stratovú spoločnosť už nebude financovať.

V obave, že množstvo cestujúcich sa nebude môcť dostať na a z dovoleniek, a to niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami, vláda oznámila, že firme poskytne dočasný preklenovací úver.

Ryanair: Pomáhate Lufthanse

Berlín presvedčil aj fakt, že spoločnosť má v Nemecku okolo 7200 zamestnancov a ani prípadné prepúšťanie pred voľbami si vláda neželala.

Situácia okolo Air Berlin sa nepáči šéfovi írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michaelovi O’Learymu.

Podľa neho je celý proces predaja aktív nastavený tak, aby ešte posilnil najväčšiu nemeckú leteckú spoločnosť Lufthansa. Tá prejavila záujem o prevzatie veľkej časti aktív Air Berlin, pričom nemecká vláda ju v tom podporila.