Nemecko bude stagnovať aj budúci rok

Bundesbank v piatok (5. júna) zverejnila svoju hospodársku predikciu, ktorá bola oveľa pesimistickejšia ako vládna. Banka tvrdí, že vychádza z hĺbkovej analýzy masívneho ekonomického prepadu koncom minulého roka a začiatkom tohto roka. V poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenali 2,2-percentný pokles HDP a v prvom štvrťroku 3,8-percentný.

Zlou správou pre slovenské hospodárstvo, ktorého obnova je závislá práve od zlepšenia stavu Nemecka je, že podľa banky v blízkej budúcnosti neočakávajú výraznú zmenu. V treťom štvrťroku však očakávajú, že pokles sa pomaly začne dotýkať dna.

Podľa vládnej predikcie by rast ťahúňa európskej ekonomiky mal klesnúť o 6 % tento rok a budúci rok by už mohol pozitívne rásť o 0,5 %. Bundesbank však hovorí o nulovom raste v roku 2010. Taktiež predpokladá, že sa už nepodarí udržať relatívne mierny nárast nezamestnanosti a počet nezamestnaných Nemcov by mal v roku 2010 stúpnuť priemerne na 4,4 – 4,6 milióna (10,5 %).

„Na západe nič nové“, Slovensko padá

Keďže je slovenské hospodárstvo závislé od vývozu, musí čakať na ozdravenie a reštart ekonomík na západe, hlavne nemeckej. Recesia v západnej Európe nás tak čoraz viac spomaľuje. Podľa údajov, ktoré dnes (8. júna) zverejnil Štatistický úrad, sa index priemyselnej produkcie (IPP) v apríli prepadol medziročne o 24,8 %.

Pokles  IPP zaznamenala najmä kľúčová výroba dopravných prostriedkov – medziročne o 51,6 %. Relatívne dobre sa zatiaľ drží výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, kde IPP v apríli medziročne stúpol o 36,5 %.

(EurActiv / Reuters)