Nemecko chce obmedzovať investorov

Zdroj: www.creativecommons.org

Nemecké ministerstvo hospodárstva vpracovalo návrh zákon, podľa ktorého by vláda mala možnosť zakázať zahraničnú investíciu na nemeckom území. Rozhodnutie by mohla zdôvodniť potrebami súvisiacimi s „národnou bezpečnosťou a verejným poriadkom.“ Podľa právnikov, ktorých oslovil denník Financial Times, by takáto norma bola v rozpore s európskou legislatívou.

„Návrh je v rozpore s legislatívou EÚ a tiež s rozhodnutiami Európskeho súdneho dvora v podobných prípadoch z minulosti,“ vyhlásil pre FT Benedikt Wolfers z právnickej firmy Freshfields Bruckhaus Deringer. Podobný návrh zákona sa pokúšalo presadiť aj Francúzsko, ale ESD jeho snahy v roku 2000 zastavil.

Proti zamýšľanej úprave, ktorá má chrániť nemecký trh pred zahraničným kapitálom, sa postavila aj priemyselná federácia BDI. Nechala si vypracovať právnu analýzu, ktorá potvrdila, že návrh je v rozpore so slobodou pohybu kapitálu v EÚ.

Ministerstvo hospodárstva pod tlakom námietok už urobilo do návrhu jednu zmenu – možnosť zakázať príchod investora by sa vzťahovala len na kapitál z krajín mimo EÚ. Pôvodne zahŕňala všetkých investorov, ktorí nie sú Nemci.

„Dobre si uvedomujeme európsku dimenziu problému,“ vyhlásil hovorca ministerstva hospodárstva Steffen Moritz. „Pozorne si preštudujeme právne výhrady, ktoré nám doručila BDI. Môžete si byť istí, že svoju zodpovednosť voči európskej legislatíve si splníme.“

Ministerstvo hospodárstva predloží návrh zákona do vlády koncom augusta. Tvrdí, že podobný model funguje aj v USA a reprezentuje ho Komisia pre zahraničné investície.

Nemecký minister hospodárstva Michael Glos chce domáce podniky stimulovať aj cez vládny program na zmiernenie dôsledkov spomaľujúcej sa ekonomiky. Jeho rozpočet by mal byť približne 10 miliárd eur. Zahŕňal by daňové škrty, vrátane nižších daní pre domácnosti a znovuoživenie prázdnin na takzvanú daň z dochádzania.