Nemecko chce “vyvážať” európske štandardy

Nemecko nechce zaviesť v medzinárodnom obchode protekcionistické opatrenia, ale chce, aby aj tretie krajiny dodržiavali prísne environmentálne a zdravotné štandardy EÚ. Týka sa to všetkých štátov, ktoré chcú vyvážať svoje potravinárske výrobky na spoločný európsky trh, informuje denník Financial Times.

Takýmto postojom reagoval nemecký minister poľnohospodárstva Horst Seehofer na slová svojho francúzskeho kolegu Michela Barniera. Francúzsko zastáva opačný názor, podľa ktorého treba do medzinárodného obchodu vniesť nové obmedzenia na ochranu európskych (francúzskych) farmárov.

Nemecko a Francúzsko sledujú rovnaký cieľ, hoci odlišným spôsobom. Obe krajiny chcú riešiť konkurenčnú nevýhodu európskych farmárov a výrobcov potravín, ktorí sú viazaní striktnejšími pravidlami než ich konkurenti z tretích krajín.

Problém sa dotýka v prvom rade Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), ktorá sa v posledných týždňoch podrobuje tzv. “zdravotnej prehliadke” a je horúcou politickou témou. Jej kritici namietajú, že predražuje európske potraviny a súčasne oberá obyvateľov rozvíjajúcich sa krajín o pracovné príležitosti. Ich živobytie totiž závisí od poľnohospodárskej aktivity.

Medzi hlavných odporcov CAP ako takej patrí predovšetkým britský kancelár (minister financií) Alistair Darling. Dnes začína kampaň za jej zrušenie a prostredníctvom nej chce získať podporu ostatných európskych ministrov financií. Očakáva sa intenzívna výmena názorov, predovšetkým medzi Darlingom a francúzskymi a nemeckými ministrami.

Aktuálnym príkladom je embargo EÚ na dovoz hydiny a hydinových výrobkov z USA. Komisia zvažuje jeho zrušenie, no nemecký minister Seehofer avizoval, že bude takúto iniciatívu pravdepodobne vetovať. Povedal, že EÚ má veľmi vysoké štandardy “pre životné prostredie, vodu, zdravotníctvo a sociálne veci, ktorých implementácia je pre našich farmárov drahá. EÚ by mala krok za krokom zabezpečovať, aby ich postupne spĺňali aj tretie krajiny, ak chcú vyvážať do EÚ.” Upozornil, že takéto opatrenia sa nesmú dotknúť najchudobnejších, ale USA, Číny, Indie a Latinskej Ameriky, uzatvára Financial Times.