Nemecko má plán ako získať kreslo prezidenta ECB

Zatiaľ oficiálne neexistuje kandidát, ktorý by mal nahradiť súčasného prezidenta Jeana-Clauda Tricheta, v prezidentskom kresle. Jeho mandát vyprší koncom budúceho roka. Napriek tomu už niekoľko mesiacov prebieha diplomatická bitka, ktorá mala vplyv aj na obsadzovanie postov v Európskej komisii, Európskom parlamente aj v Euroskupine.

Známi sú však dvaja neoficiálni kandidáti – Axel Weber, prezident nemeckej Bundesbank a Mario Draghi, guvernér talianskej Banca d’Italia. Obaja sú pritom členmi Rady guvernérov ECB.  

Aké kroky Taliani a Nemci podnikli, aby presadili svojich kandidátov zatiaľ nie je známe, okrem občasných informácií, ktoré preniknú do tlače. Nový interný dokument však dokazuje, že Nemecko už má stratégiu, ako Webera presadiť.

Podľa textu, ktorý vydal nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble, Nemecko pozorne sleduje voľbu viceprezidenta ECB. Ku konečnému rozhodnutiu by mali dospieť budúci týždeň.

„Musíme byť veľmi opatrní, aby sme zabránili tomu, že by táto voľba mohla mať pozitívny vplyv na Draghiho kandidatúru za prezidenta ECB,“ píše sa v dokumente, ktorý na verejnosť prenikol cez talianske noviny La Stampa.

Budúci utorok európski ministri financií rozhodnú o nástupcovi súčasného viceprezidenta Lucasa Papademosa, ktorého mandát vyprší v máji. O pozíciu sa uchádza Belgičan Peter Praet, Luxemburčan Yves Merch a Portugalec Vitor Constancio.

Touto záležitosťou by sa mali zaoberať aj európski lídri na dnešnom mimoriadnom summite.

Schaeuble plánuje podporiť portugalského kandidáta na post viceprezidenta ECB, pre geografickú rovnováhu. Ak je viceprezident z južnej Európy, prezident nesmie pochádzať z juhu. Talian Draghi by tak bol „mimo hry“.

Schaeuble v dokumente zdôraznil, že juhoeurópske krajiny majú už dostatočné zastúpenie vo výkonnej rade ECB – traja zo šiestich členov sú južania.