Nemecko opäť naberá starú silu, tvrdí minister

Nemecko sa spamätalo z najťažšej povojnovej recesie v druhom štvrťroku minulého roku a súčasné indikátory naznačujú, že miera obnovy hospodárstva krajiny môže byť silnejšia ako sa predpokladalo. Prispel k tomu najmä značne vzmáhajúci sa export.

„Ekonomika Nemecka stále viac a viac naberá na svoje starej sile,“ uviedol v rozhovore pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung minister hospodárstva Rainer Brüderle. „V súčasnosti zaznamenávame malý zázrak v tvorbe pracovných miest drobnými firmami. Dokonca predpokladáme, že by sa čoskoro mohol premeniť na veľký zázrak.“

Nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK) v piatok informovala, že malé a stredné podniky tento rok plánujú vyprodukovať okolo stotisíc pracovných miest. Priemyselná produkcia krajiny v druhom štvrťroku stúpla v rekordnej miere, a ekonomickej aktivite vytvorila dosť priestoru na celú druhú polovicu roka. Medzi podnikateľmi okrem toho panuje najlepšia nálada za posledné tri roky.

Podľa prieskumu agentúry Reuters medzi ekonómami, by mal nemecký HDP v druhom štvrťroku akcelerovať na úrovni 1,3 %, v porovnaní s 0,2 % v prvom kvartáli. Oficiálne údaje by mali vydať v piatok (13. augusta). Predpokladá sa, že Nemecko by výkonom malo predbehnúť viaceré krajiny eurozóny.

(EurActiv/Reuters)